UM Słupsk: Sportowe sukcesy, zapowiedzi zmian… bieżące informacje...
W poniedziałek 28 stycznia, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Słupsku, odbyła się Konferencja Prasowa Prezydenta Miasta Słupska z udziałem wyjątkowych gości: **Justyny Pluta,****Bernadety Kopeć ** Akademia Młodego Lekkoatlety, **Michała Jankowskiego i Mantasa Cesnauskis ** STK Czarni oraz Olimpii Klamann Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku.
Na początku konferencji Prezydent Miasta poinformowała o połączeniu Wydziału Zarządzania Kadrami, Wydziału Organizacji Urzędu oraz Wieloosobowego Stanowiska Pracy ds. Obsługi Kierownictwa i utworzeniu z nich wydziału o nazwie Wydział Zarządzania Kadrami i Organizacji Urzędu”, którego dyrektorem została Edyta Kostarczyk. Zmiana w strukturze Urzędu została wprowadzona Zarządzeniem Prezydenta Miasta nr 70/OU/2019 z 25.01.2019 r.
Następnie przypomniano o sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się30 Stycznia (w środę) w sali 211 UM. Będzie to IV Sesja, podczas której przedstawione zostanie między innymi sprawozdanie Prezydenta Miasta Słupska z realizacji uchwał Rady Miejskiej w Słupsku podjętych na sesjach 24 i 26 października 2018 r. (stan na dzień 12 stycznia 2019 r.). Wręczona zostanie również nagroda Prezydenta Miasta Słupska I stopnia Pani Lidii Matuszewskiej. Podczas obrad przedyskutowane zostaną kwestie takie jak: przyjęcie Planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Słupska”, określenie zasad udzielania dotacji z budżetu Miasta Słupska na ochronę środowiska, czy zmiana wieloletniej prognozy finansowej Miasta Słupska na lata 2019-2033. Szczegółowo z porządkiem obrad IV sesji zapoznać można się na stronie BIP.um.slupsk.pl. Obrady można śledzić online lub uczestniczyć w nich osobiście.
Wiceprezydent Marek Goliński przybliżył zgromadzonym kwestie dotyczącą zniesienia nazwy Ryczewo z oficjalnego użycia. Zaprosił także wszystkich mieszkańców Słupska do uczestnictwa w konsultacjach społecznych dotyczących zniesienia urzędowej nazwy Ryczewo jako części miasta Słupska. Konsultacje potrwają od 4 lutego br. do 1 marca br. W ramach konsultacji zaplanowano: spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami i mieszkankami miasta oraz dyżury konsultacyjne. Uwagi zgłaszać można za pomocą formularza konsultacyjnego, który należy wypełnić i złożyć w wersji papierowej do Wydziału Geodezji i Katastru lub przesłać w wersji elektronicznej na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Justyna Pluta jeden z zaproszonych na konferencję gości opowiedziała o publikacji pt. Gminny Program Rewitalizacji. Praktyczny poradnik dla mieszkańców i władz lokalnych”. Przytoczyła, iż słupskie doświadczenia stanowią jeden z przykładów dobrej praktyki opisanych w wydanej książeczce. Gminny program rewitalizacji to dokument o charakterze strategicznym określający kierunki i działania na rzecz rewitalizacji miasta. GPR stanowi niezbędny dokument w procesie ubiegania się o środki unijne na projekty rewitalizacyjne. Jest on także dokumentem niezbędnym do skorzystania z narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji, takich jak Specjalna Strefa Rewitalizacji i Miejscowy Plan Rewitalizacji. W poradniku prezentowane są zagadnienia związane z przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji, wzbogacone o konkretne przykłady dobrych praktyk miast, które proces wypracowywania programu rewitalizacji mają już za sobą. Słupsk należy do tej grupy. GPR pobrać można w wersji elektronicznej przez stronę internetową miasta.
O swoich doświadczeniach z wizyty studyjnej w Londynie opowiadała Wiceprezydent Marta Makuch, która w ramach realizacji Planu Działań Strategicznych w Zakresie Polityki Edukacyjnej Miasta Słupska na rok szkolny 2018/2019 w dniach 21-24 stycznia wraz z przedstawicielami słupskich szkół: Karoliną Keller dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Wioletą Subocz wicedyrektorką Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dwoma nauczycielami liderami rozwoju edukacji, uczestniczyła między innymi w wizytach studyjnych w szkołach: Holly Trinity, ASC Hillingdon International School, Shacklewell Primary School, jak również wzięła udział w Szczycie Liderów Edukacji Apple. Zgodnie ze słowami wiceprezydentki, było to inspirującym doświadczeniem, które zapowiada również zmiany w obrębie słupskiej oświaty.
Dodatkową informacją był sukces Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku, który otrzymał zaszczytny Certyfikat Pomorskiej Szkoły z Życiem za organizację na rzecz Fundacji DKMS akcji pn. KOMÓRKOMANIA, mającej na celu aktywne budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Ponadto Robert Zając, dyrektor administracyjny w słupskim ZSI, otrzymał prestiżowy tytuł Pedagoga z Życiem za organizację działań w placówce w ramach wspomnianej akcji. W inicjatywę zaangażowała się cała społeczność szkolna, a całość koordynowali uczniowie tamtejszego Medycznego Liceum Ogólnokształcącego.
Prezydent Słupska odczytała także na konferencji odpowiedź Jerzego Owsiaka na list Młodzieżowej Rady Miasta Słupska, który zaawierał apel młodzieży ogólnopolskiej do prezesa WOŚP. Dzięki zaangażowaniu Młodych Radnych apel ten jako wspólne stanowisko młodzieży całego kraju przyjęło 41 Młodzieżowych Rad z różnych miast takich jak np. Kołobrzeg, Bydgoszcz, Wrocław, Zamość. Z treścią odpowiedzi Jerzego Owsiaka już wkrótce zapoznać będzie można się na stronie slupsk.pl.
Obecna na konferencji Berandeta Kopeć opowiedziała o niezwykłej historii z 26 stycznia 2019, kiedy to w Toruniu odbył się Ogólnopolski Mityng pamięci Ireny Szewinskiej, podczas którego odbyły się także Halowe Mistrzostwa Województwa U16. Worek z medalami zapełniał się bardzo szybko. Młodzież do Słupska wróciła aż z 21 medalami! Poinformowano także o zbiórce pieniędzy dla wspomnianych Młodych Lekkoatletów. AML klub lekkoatletyczny powstał w 2014, działa w Słupsku w formie stowarzyszenia opartego na dzieciach i ich rodzicach. Upływ czasu wiąże się z coraz lepszymi wynikami i osiągnięciami coraz bardziej doświadczonej młodzieży. Przez 3 sezony startów zdobyli 101 medali od Mistrzostw Województwa zaczynając na Mistrzostwach Polski kończąc. Wyniki osiągane przez młodzież kwalifikują ich do startu w zawodach najwyższej rangi, jednak takie starty a przede wszystkim wyjazdy są bardzo kosztowne. Każdy może wesprzeć słupski sport i młodych zdolnych ludzi. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę przez stronę pomagam.pl na której łatwo znajdziemy zbiórkę na AML Słupsk.
Z radością wysłuchano też od Michała Jankowskiego i Trenera Mantasa Cesnauskis’a o dotychczasowych pracach, sukcesach i planach drużyny STK Czarni Słupsk. W miniony weekend słupska drużyna wygrała kolejny mecz, nie przełamując swojej szczęśliwej passy zwycięstw. Zgodnie ze słowami gości powiązanych bezpośrednio z drużyną, STK zmierzają po Ekstraklasę koszykarską, jednak chcą być na to odpowiednio przygotowani.
Na konferencja pojawiła się także informacja dotycząca słupskiego programu in vitro. Tym razem koncentrująca się na tym, iż od 26 stycznia 2019 zmienia się lokalizacja Kliniki i Laboratorium Medycznego Invicta. Placówka realizować będzie swoje świadczenia w nowej lokalizacji przy ulicy Leszczynowej 16/1 w Słupsku. Klinika jest jednostką świadczącą usługi w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Słupski program na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego” w odniesieniu do mieszkańców Słupska.
Wspomniano także o talentach młodzieży słupskiej, które już niedługo podziwiać można będzie na wystawi podsumowującej pracę uczniów Liceum Plastycznego w 2018 roku organizowanej przez Liceum Plastyczne im. S.I. Witkiewicza i Słupski Ośrodek Kultury. Wernisaż odbędzie się 29.01 we wtorek o godz 14.00. Już od 29 stycznia br. w Galerii OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a będzie można oglądać wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego im. S.I. Witkiewicza, której tematem przewodnim jest Człowiek. Uczniowie zaprezentują prace fotograficzne, plastyczne, instalacje przestrzenne i prezentacje multimedialne, które wykonali w 2018 roku. Wernisaż odbędzie się 29 stycznia br. (wtorek) o godz. 14.00. Wystawa potrwa do 15 lutego 2019r. Wstęp wolny.
****Przedstawicielka Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Słupsku zaprosiła wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 31 stycznia 2019. Dotyczyć będzie ono naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.1.1. Ekspansja przez innowacje wsparcie dotacyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To pierwszy nabór, w którym firmy mogą pozyskać kompleksowe wsparcie finansowe zarówno na badania jak i na wdrożenie w ich wyniku konkretnych innowacyjnych rozwiązań w biznesie.
Urząd Miejski w Słupsku, slupsk.pl/, slupsk.pl/sportowe-sukcesy-zapowiedzi-zmian-biezace-informacje-z-miasta-na-konferencji-pms-76416/
Autor: krystian