UM Słupsk: 316 km linii brzegowej zobowiązuje do podejmowania...

4 min czytania

cof

Przedszkole Miejskie nr 12 Niezapominajka w bieżącym roku szkolnym przystąpiło do Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, który wpisuje się doskonale również w działania Miasta Słupska w ramach Edukacji Żeglarsko Morskiej.
Jednym z warunków przystąpienia do PPEM było stworzenie programu dla dzieci przedszkolnych. W placówce realizowany jest program własny nauczycielki Pani Karoliny Kowalko pn.:,,Gdy przedszkolakiem się stajesz, tajemnice i walory morza Bałtyckiego poznajesz” program edukacji morskiej dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym.

Realizacja treści programu pozwala wychowankom przedszkola rozwijać zainteresowania związane z tematyką morską:
poznają podstawowe informacje o morzu i żeglarstwie,
otrzymują wiadomości nt. bezpiecznego zachowywania się w wodzie,
poznają tradycje morskie, obrzędy oraz etykietę żeglarską,
uzyskują informacje dot. morskiego dziedzictwa kulturowego Pomorza

W sumie w programie pomorskim bierze udział 48 placówek z 12 powiatów, w tym w Słupsku 2 przedszkola (PM 12,PM 32), dwie szkoły podstawowe ( SP 4,SP9), 1 szkoła ponadpodstawowa (ZSMiL).
Poza słupskimi są to placówki z miejscowości: Wojanowo, Gdańsk, Gogolewo, Damnica, Kramarzyny, Gdynia, Zagórzyca, Słupsk Kołczygłowy, Wocławy, Brodnica Górna, Kartuzy, Sierakowice, Stara Kiszewa, Malbork, Łeba, Stegna, Kwidzyn, Kobylnica, Ustka, Objazda, Strzebielino, Częstkowo, Choczewo, Rumia, Wejherowo, Stare Polaszki.
Wśród zgłoszonych placówek z Pomorza jest: 6 przedszkoli, 30 szkół podstawowych w tym 6 z oddziałami gimnazjalnymi, 6 zespołów szkół (przedszkole/szkoła, podstawowa/gimnazjum), 2 specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, 4 szkoły ponadpodstawowe, 1 dom kultury.
W Słupsku działa Kuźnia Kadr Morskich przy ZSMiL oraz Klub Omega 9 przy Miejskim Centrum Edukacji Morsko-Żeglarskiej SP 9 w Słupsku. Wsparcia udzielają m.in.: Szkoła Żeglarska Magola”, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku (główny koordynator Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej), Firma Modular Consulting (Dariusz Kloskowski) oraz słupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej

Założenia programu
Pomorski Program Edukacji Morskiej (PPEM) stanowi propozycję działań skierowanych do pomorskich szkół oraz placówek oświatowych wszystkich etapów kształcenia. Program integruje wiedzę z wielu przedmiotów, proponując całościowe postrzeganie problematyki morsko-żeglarskiej w procesie edukacyjnym.

Jego podstawowe założenie opiera się na powiązaniu podstaw programowych z zagadnieniami wynikającymi z nadmorskiego położenia naszego regionu. Specyfika zadań dydaktycznych, możliwych do realizacji w ramach programu, sprzyja zdobywaniu wiedzy w sposób praktyczny oraz twórczemu rozwiązywaniu problemów; wpływa na kształtowanie postaw i budowanie tożsamości młodych Pomorzan.
Elastyczna struktura programu zapewnia przestrzeń sprzyjającą: autonomii poszczególnych realizatorów, współpracy ze szkółkami, klubami żeglarskimi, wzajemnemu wspieraniu się podczas realizacji wybranych działań oraz wzmacnianiu pomorskiego potencjału edukacyjnego.
W roku obchodów jubileuszu 100-lecia Niepodległej Pomorski Program Edukacji Morskiej pomoże sprostać wyzwaniu stojącemu przed województwem pomorskim, jakim jest budowanie w społeczeństwie świadomości znaczenia gospodarki wodnej dla zrównoważonego rozwoju województwa.
W trakcie realizacji PPEM nieodzowna będzie współpraca środowisk nauczycieli, jednostek samorządów terytorialnych, klubów żeglarskich i innych instytucji zaangażowanych w edukację morsko-żeglarską.
Cel główny
wszechstronny rozwój młodych Pomorzan poprzez wykorzystanie dorobku projektu edukacyjnego pn. Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”, morskiej tradycji regionu oraz zasobów gospodarczych i możliwości wynikających z położenia geograficznego województwa pomorskiego.
Cele szczegółowe
kształtowanie kompetencji kluczowych oraz świadomości morskiej uczniów z naszego regionu
powiązaniu podstaw programowych poszczególnych przedmiotów szkolnych z zagadnieniami wynikającymi z nadmorskiego położenia naszego regionu
wykorzystanie kontaktów uczniów z morzem, jeziorami i rzekami w celu kształtowania pożądanych cech ich osobowości
otwieranie młodych Pomorzan na formy spędzania wolnego czasu związane z nadmorską specyfiką regionu
zaznajomienie młodzieży z możliwościami rozwoju zawodowego związanego z morzem
upowszechnianie dostępu uczniów do bazy klubów i szkółek żeglarskich
upowszechnianie żeglarstwa kwalifikowanego, wyczynowych sportów wodnych
wzmacnianie kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie edukacji morskiej
Korzyści dla szkół:
wzbogacenie oferty edukacyjnej
kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w ciekawej formie
rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli
możliwość wymiany doświadczeń między placówkami realizującymi PPEM
dostęp do bazy materiałów wspierających edukacje morską
integracja środowiska szkolnego z lokalną społecznością
promocja szkoły/placówki oświatowej
wzrost rangi szkoły/placówki oświatowej w środowisku lokalnym
przyznanie szkole certyfikatu i przyjęcie do elitarnego Pomorskiego Klubu Szkół Edukacji Morskiej
Uczymy dzieci nie tylko o tym, że mieszkamy blisko morza. Uczymy je również o tym ze należy dbać o morze, rzeki, jeziora … o tym jakie żyją w morzu, czy rzece zwierzęta, jakie ryby. Co to jest i po co jest np. latarnia morska. Czym zajmuje się rybak, a czym marynarz. Planujemy już wycieczkę nad morze…a może nawet mały rejs.

Urząd Miejski w Słupsku, slupsk.pl/, slupsk.pl/316-km-linii-brzegowej-zobowiazuje-do-podejmowania-dzialan-w-zakresie-popularyzowania-edukacji-morskiej-rowniez-wsrod-najmlodszych-dzieci-76867/

Autor: krystian