Fot. Pixabay

Kwiecień to miesiąc poświęcony globalnym problemom Ziemi oraz propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie. W dniu 22 kwietnia obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”, a 25 kwietnia„Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem”.

Święto Dnia Ziemi jest wspaniałą okazją do umocnienia zbiorowej odpowiedzialności, jaką ponosimy my wszyscy za promocję życia w zgodzie z naturą. Chcemy zachęcić mieszkańców miasta do celebrowania święta, ponieważ przyszłość Ziemi jest w naszych rękach. Przypominamy, że czas spędzony w lesie, parku czy na łące nie jest czasem zmarnowanym. Warto usiąść w ustronnym miejscu, dotknąć trawy zasłuchać się i zapatrzeć. Przyroda nas wzmacnia, a bliskość natury nie jest dla nas czymś obcym. Przerzućmy się na lniane torby wielokrotnego użytku, wychodząc z domu ograniczmy pobór energii sprzętu elektronicznego, zacznijmy właściwie segregować śmieci i zmieńmy nasze podejście do zakupów spożywczych – kupujmy mniej, a częściej. Te drobne działania wpierają ziemię. Miejmy swój pozytywny wkład. Należy poznać i zaprzyjaźnić się z przyrodą, ponieważ Dzień Ziemi jest każdego dnia!

Istotny jest również temat ograniczenia hałasu w środowisku. Dla mieszkańców średnich i dużych miast, problem hałasu jest istotny, gdyż narażenie na jego skutki towarzyszy im od najmłodszych lat. Hałas to jeden z wrogów człowieka w XXI wieku. Żyjemy coraz szybciej i należy przyznać,że nasze życie jest też coraz głośniejsze. Począwszy od pracy przy głośnych maszynach, po hałaśliwą muzykę, krzyczące reklamy w radio, marketach czy telewizji.… nasz słuch ulega regularnemu przytępieniu. Oddziaływanie hałasu wpływa nie tylko na narząd słuchu, ale także na system nerwowy naszego ciała, powodując m.in.: zaburzenia snu, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi, rozproszenie uwagi. Konsekwencjami przyrodniczymi spowodowanymi hałasem są m.in.: spadek liczebności zwierząt sąsiadujących z terenami o dużym natężeniu hałasu (spadek bioróżnorodności) i opuszczanie naturalnych siedlisk.

Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych, aby starali się eliminować zbędny hałas ze swojego otoczenia. Dobrym rozwiązaniem może być zastąpienie krzyku dialogiem i spokojną rozmową, rozrywki przy komputerze – grami planszowymi, a odreagowanie stresu szkolnego – spacerem zamiast głośną muzyką.

Gdy wszyscy się wyciszymy, zrobimy krok do przodu w dążeniu do życia w spokojnym społeczeństwie.