W powiecie słupskim ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka. Potrwa do 31 grudnia br. lub do wyczerpania przewidzianej puli 189 szczepień.

Zakażenie pneumokokowe wywołane jest przez bakterie–pneumokoki. Do najcięższych inwazyjnych chorób wywołanych przez tę bakterię zalicza się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę) oraz zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów. W województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów, dlatego realizowany jest program szczepienia osób powyżej 65 roku życia z grupy ryzyka. Realizatorem programy są Szpitale Pomorskie, a finansowany jest on przez samorząd województwa pomorskiego i 15 samorządów powiatowych (bytowski, chojnicki, kościerski, gdański, kwidzyński, tczewski, kartuski, malborski, słupski, sztumski, pucki, wejherowski, Gdynię, Sopot i Słupsk), w których jest on też realizowany. Za ponad 730 tys. złotych w powiatach tych z bezpłatnych szczepień będzie mogło skorzystać do końca tego roku 2220 seniorów.

W powiecie słupskim do grupy ryzyka (leczonych z powodu chorób układu oddechowego) zakwalifikowano 632 osoby w wieku 65+, spośród nich 30 proc. (189 osób) będzie mogło być objętych bezpłatnym szczepieniem. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30–15:00 dla osób tych została uruchomiona rejestracja telefoniczna pod numerami: 59 84 60 615 i 59 84 60 632. Szczepienia będą wykonywane w Zakładzie Pielęgnacyjno–Opiekuńczym w Ustce przy ulicy Mickiewicza 12 we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 20:00. Pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany jest do przedstawienia dokumentu tożsamości zawierającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzające przynależność do grupy ryzyka.

Program poza szczepieniami zakłada także edukację pacjentów, dlatego każda z osób zaszczepionych otrzyma materiały informacyjne o zagrożeniu chorobą. O realizowanym programie informować będą specjalnie przygotowane plakaty, prowadzona będzie też kampania medialna w lokalnej prasie oraz rozgłośniach radiowych. (J.L.)

  • autor: (J.L.), data: 2019-10-07
  • PLAKAT