Każde dziecko z niecierpliwością czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem dostanie w prezencie. Ale czemu akurat do grudnia? Bo wtedy wypadają Mikołajki - tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja - biskupa z Miry.
W kościele katolickim i prawosławnym są one obchodzone co roku 6 grudnia. Co ciekawe, aż do końca XIX wieku był to dzień wolny od pracy.
Właśnie 6 grudnia w Filii nr 8 obchodziliśmy Mikołajki zapraszając dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz uczniów z Ośrodka  Szkolno - Wychowawczego w Słupsku.  Na zajęciach z cyklu „Mały artysta” dzieci poznały  legendę o św. Mikołaju i zwyczajach  mikołajkowych w różnych krajach. Uczestnicy przedstawiając się wspominały swój ulubiony i najciekawszy prezent, który
otrzymały  od Mikołaja. Z ogromnym zainteresowaniem zebrani wysłuchali czytanej  głośno książki pt. „Moja książka na Święta”. Zebrani mieli za zadanie zapamiętać kraje i imiona dzieci, które odwiedził Św. Mikołaj w celu przekazania zamówionego prezentu.  Zwieńczeniem spotkania było tworzenie dużego Mikołaja oraz łowienie prezentu za pomocą czapki.