Okres świąteczny to czas ogromnych przygotowań pod każdym względem, również kulinarnych. Ludzie zazwyczaj robią listę zakupów, przygotowują dania, a także zapraszają gości, by mieć z kim usiąść przy wigilijnym stole. Aby było smacznie, warto wybierać naturalne produkty, które mają wyjątkowy smak i wybornie pachną. Jak wiadomo, najwięcej kupuje się mięsa i wędlin, ze względu na tradycję świąteczną. Kobiety przygotowują z nich przepyszne dania obiadowe, a także kolacyjne na kolejne dni świąt. Sklepy oferują różnorodne wędliny, jednak nie zawsze są one dobre, ze względu na smak. Natomiast wędliny z rodzinnych masarni są przede wszystkim wyprodukowane w 90 procentach z mięsa, z dodatkami naturalnymi i przyprawami. Bardzo suche, smakowite, mogą leżeć w lodówce nawet kilka dni.
Doskonałe do ciepłych zup typu barszcz, czy żurek, a także do kanapek, czy na świąteczne śniadanie. Ciekawym pomysłem jest odwiedzanie świątecznych jarmarków, na których smakołyki wędliniarskie ekologiczne również są prezentowane. Można je spróbować, sprawdzić smak osobiście, dzięki czemu łatwiej podjąć decyzję o zakupie. Są to regionalne wyroby, zazwyczaj z okolicznych miejscowości, gdzie gospodarze sami je wyrabiają według rodzinnej i tradycyjnej receptury. Są to różnorodne wędliny do chleba, pasztety, salcesony, boczki, kaszanki, a także kiełbasy gotowane, parzone i wędzonki. Zapach czuć z daleka, szczególnie jeśli jarmark odbywa się w mroźnej atmosferze.
Ceny wędlin naturalnych
Wędliny tradycyjne trzeba zamawiać już kilka tygodni wcześniej, aby masarnie tradycyjne mogły zdążyć z zamówieniem jeszcze przed świętami. Jest to wyjątkowy okres, ponieważ dużo ludzi chce kupić naturalne wędliny, by cieszyć się ich smakiem. Popyt ten sprawia, że ceny rosną i wędliny mogą kosztować nawet 20 procent więcej niż w innych miesiącach roku. Wpływ na to ma również tradycja, jaką kierują się rodzinne masarnie, a także produkty najwyższej jakości. Wędliny nie są w żaden sposób podrabiane, czy przyspieszane w produkcji, dzięki czemu nie zawierają żadnych chemicznych dodatków, azotanów, ani innych konserwantów. Jedyne, co je zabezpiecza to sól, pieprz, czosnek, a do smaku dodaje się majeranek, tymianek, paprykę mieloną, chili, oraz sproszkowaną cebulę.
Zawierają minimalne ilości wody, co widać podczas pieczenia, czy robienia zapiekanek. W okresie świątecznym ilość wędlin w sprzedaży jest większa, dlatego łatwiej je dostać. Są specjalne punkty na bazarach, na jarmarkach, giełdach towarowych, czy na terenach centrów handlowych, gdzie logo zachęca od odwiedzin. Średnia cena wędlin naturalnych to nawet 50 złotych za kilogram dobrej szynki czy polędwicy. Wybór jest bardzo duży, spośród wędlin różnego rodzaju, zarówno drobiowych, wieprzowych, jak i gęsich. Stali klienci mogą liczyć na drobne rabaty, szczególnie jeśli kupują wędliny od wielu lat. Jest to stosowane również w sytuacji, kiedy na wędliny ekologiczne klienci wydają ponad 500 złotych. W niektórych punktach dodatkowo otrzymuje się gratisową konsumpcję przy stoisku.