Oszczędzanie to czynność, a właściwe umiejętność, którą niektórzy mają zapisaną w genach już po urodzeniu, inni zaś wręcz przeciwnie. Na szczęście oszczędzania można się uczyć w każdym wieku, jednak najlepiej kiedy już u małych dzieci rozpoczniemy budowanie właściwych zachowań, które z pewnością będą rzutować na przyszłość. Oszczędzanie jest w pewnym stopniu związane ze skąpstwem. Skąpi ludzie prowadzą oszczędności na bardzo dużą skalę i najczęściej odmawiają zarówno sobie jak i swoim najbliższym oraz osobom ze swojego otoczenia wszelkiego rodzaju przyjemności, które uznają za zbyt kosztowne lub niepotrzebne.

Tym samym skąpe osoby bardzo często żyją w stosunkowo prymitywnych warunkach, biorąc pod uwagę ich możliwości finansowe. Często mówi się, że skąpi ludzie to ludzie w pewnym stopniu chorzy, gdyż nadmierne oszczędności pieniędzy nie prowadzą ich do osiągnięcia pewnego statutu majątkowego, a wręcz przeciwnie. Są oni bardzo mocno skoncentrowani tylko i wyłącznie na tym, aby zaoszczędzić jak największą ilość pieniędzy. Pozostaje zapytać po co i na co te oszczędności są właściwe poczynione. Przecież wiadomo, że skąpy człowiek najczęściej nie ma celu, w którym dokonuje oszczędności, gdyż jest to po prostu jego wrodzony sposób bycia i oszczędności stanowią dla niego nie pewność finansową, ale poczucie pewnego spełniania. Jest to niestety niekoniecznie dobre myślenie. Najczęściej prowadzi do błędnego koła. Dlaczego?

Dlatego że oszczędności nie mogą być oszczędnościami samymi w sobie. Inaczej mówiąc, nie chodzi o to, aby oszczędzać, ale o to, aby wydawać pieniądze właściwe. Co po tym, że ktoś przez dziesięciolecia odmawia sobie wszystkiego i nieustannie oszczędza i oszczędza, skoro z tych oszczędności nic nie ma, a ponadto inflacja i procesy rynkowe sprawiają, że oszczędności te każdego roku maleją, gdyż spada wartość pieniądza.

Sposoby na oszczędności gotówki

Oszczędzanie z celem

Oszczędzanie musi mieć cel. Oszczędzamy po coś, bo chcemy coś kupić,  o chcemy spełnić marzenia swoje lub bliskich. Oszczędzać nożna na starość, na przyszłość, na wszelki wypadek. To wszystko musi być umotywowane. Nie można oszczędzać dla samego oszczędzania, gdyż wówczas z pewnością  nie osiągniemy żadnego celu, a ponadto najpewniej zmarnujemy czas., pieniądze i tysiące okazji, kiedy można było te pieniądze wykorzystać lepiej. Jeśli jednak nie mamy nawyku oszczędzania, wówczas warto się tego uczyć. Więcej o nawykach oszczędzania przeczytasz na blogu Przemyślane Zarabianie - zobacz więcej pomysłów na skuteczne oszczędzanie.

Przede wszystkim należy zrozumieć to, że oszczędności można robić zawsze, niezależnie od tego czy możemy odłożyć małą kwotę czy dużą. Pamiętajmy, że duże kwoty to nic innego jak tylko zbiór lub suma tych mniejszych kwot. Tym samym warto, a nawet trzeba odkładać choćby najmniejsze sumy. W oszczędzaniu kwota składana nie jest tak ważna jak to, żeby robić to cyklicznie. Regularność jest podstawą właściwego oszczędzania pieniędzy. Bez regularnego odkładania pieniędzy na późnej nie nauczymy się oszczędności. Ponadto ważne, aby znaleźć odpowiedni cel do. poczynionych regularnie choćby małych oszczędności.