Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Słupsk

Trwa Black Weekend. Wielu z nas będzie chciało skorzystać z okazji i zniżek przygotowanych na miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Dla wielu będzie to okazja do zakupów świątecznych prezentów. Nadmierny tłok w komunikacji miejskiej i w okolicach centrów handlowych może być okazją dla kieszonkowców. Brak ostrożności w sieci może doprowadzić do oszustwa. Aby nie paść ofiarą przestępstwa, należy pamiętać o kilku zasadach:

Policjanci słupskiej komendy przypominają o konieczności stosowania zasady ostrożności podczas robienia zakupów. Weekendowe obniżki cenowe, a jednocześnie okres przedświąteczny to z pewnością przyjemny czasem dla zakupowiczów, ale niekiedy jest to niestety czas „żniw” dla złodziei i oszustów. Aby nie paść ich ofiarą, funkcjonariusze radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, m.in. w centrach handlowych, sklepach, na targach, przystankach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i miło spędzić ten czas, trzeba stosować się do określonych zasad, o których mowa poniżej.

Starajmy się nie zabierać ze sobą większych kwot pieniędzy, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie przechowujmy ich w jednym miejscu. Rozdzielając je i umieszczając w różnych miejscach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy innym całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Pilnujmy swoich dokumentów, pieniędzy i telefonów. Nie chowajmy tych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Nie pozostawiajmy bez nadzoru torebek i plecaków. Trzymajmy je z przodu, zamknięciem do siebie.

Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy na hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską nie pozostawiajmy bagażu bez opieki. Jeżeli w zakupach towarzyszą nam dzieci, nie spuszczajmy ich z oka, ale jeszcze przed wyjściem z domu rozmawiajmy z nimi i przypomnijmy, aby na ewentualny wypadek oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie ich widziały ostatni raz.

Zadbajmy też o bezpieczeństwo w sieci:

Kupując przez Internet, kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdzajmy jego rzetelność. Zachowajmy całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to policji w ustaleniu sprawcy.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – "https". Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.