Dlaczego warto jednak pomyśleć o samodzielnym zakupie ubezpieczenia turystycznego?

2 min czytania
Dlaczego warto jednak pomyśleć o samodzielnym zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Dlaczego warto jednak pomyśleć o samodzielnym zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Europa to piękny kontynent. Dlaczego? Ponieważ ma swoim mieszkańcom do zaoferowania naprawdę wiele zabytków, a do tego bardzo piękne i do tego czyste plaże. Wystarczy tylko jeszcze do tego dodać różnorodne atrakcje, które znajdują się na terenie każdego, europejskiego państwa. Podróżując po Europie, poznając te fascynujące zabytki, nie można zapomnieć o posiadania przy sobie prywatnego ubezpieczenia turystycznego.

Bezpłatna opieka medyczna

Tak, warto przed samym wyjazdem załatwić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przysługuje ona wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej. Jest w pełni darmowa, zapewniając lepszą ochronę na terenie wszystkich państw przynależnych do UE. Aczkolwiek, nie zapewnia ona pełnej, należytej ochrony medycznej. Przy wielu przypadkach nadal trzeba będzie zapłacić za większość z własnej kieszeni.

Chyba, że ktoś posiada ubezpieczenie turystyczne to może liczyć na bezpłatną opiekę medyczną, która na terenie innych państw (nie tylko europejskich), jest bardzo droga. Warto nadmienić, że jakakolwiek sytuacja na wakacjach upoważnia do skorzystania z prywatnej opieki medycznej na terenie innego państwa.

Transport medyczny do Polski

Doznany uraz na wakacjach sprawił, że osoba ubezpieczona nie jest w stanie powrócić do kraju w sposób tradycyjny? Potrzebna jest nie tylko ciągła obecność asysty medycznej, ale również zachowanie specjalnej pozycji (np. leżącej) w samolocie? Konieczne będzie zorganizowanie transportu medycznego, którego koszt może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przykładem może być tu koszt karetki z Włoch do Polski. Sam przejazd może kosztować ok. 5000 zł. Towarzystwo lekarza na czas podróży to koszt ok. 8000 zł, a do tego najpewniej potrzebna będzie jeszcze pielęgniarka. Te koszty rosną, a mogą zostać one pokryte z ubezpieczenia turystycznego, jeżeli taki zapis zawarty jest we wcześniej podpisanej umowie. To ubezpieczyciel weźmie na swoje barki konieczność załatwiania całego transportu medycznego.

Szkody wyrządzone na osobach trzecich

Doszło do wyrządzenia szkody na osobach trzecich? Zupełnie przypadkowo? Trzeba będzie zapłacić za wszystkie wyrządzone szkody. Niezależnie, czy tego czynu dokonała sama osoba dorosła, czy też jej dzieci. W końcu to ona odpowiedzialna jest za pociechy małoletnie znajdujące się pod jej opieką.

Wśród przykładowych sytuacji do których bardzo często dochodzi w okresie zimowym, można wymienić wypadek na stoku narciarskim. Jeden narciarz wjeżdża w drugą osobę. Na szczęście nie dochodzi do żadnych usterek zdrowotnych, ale narty tej drugiej osoby są mocno zarysowane, a kto wie, czy nie uległy one złamaniu. Nie ma co uciekać z miejsc zdarzenia - chyba, że ktoś chciałby mieć policję na głowie. Lepiej po prostu porozumieć się, obiecując pokrycie wszelkich szkód. Tym bardziej, że za takie działanie odpowiedzialne może być towarzystwo ubezpieczeniowe. W końcu OC zawarte w umowie ubezpieczeniowej ma zapewnić klientowi wsparcie na wypadek wystąpienia dodatkowych, nieplanowanych wydatków finansowych.

Autor: Artykuł partnera

24slupsk_kf