Kuchnia na wschodzie jest niezwykle interesująca i znacząco się różni od tego co znamy jako Europejczycy. Podczas gdy na Starym Kontynencie zazwyczaj przyprawy mają dość łagodny smak i nie używa się do nich ogromnej ilości przypraw, tak kraje wschodnie z Azji czy też Kaukazu używają niezwykle bogatych mieszanek. Jedna z nich to Chmeli-suneli.
Chmeli-Suneli – co to za mieszanka?
Kraje z Kaukazu mogą pochwalić się naprawdę interesującą i egzotyczną dla Europejczyków kuchnią. Tworzone tam dania są raczej rzadko spotykane w Europie i przez to gruzińskie restauracje czy też piekarnie osiągają spory sukces na terenie naszego kraju. Tradycyjnie w gruzińskiej kuchni mieszanki chmeli suneli używa się do potraw takich jak charczo czy też pasty adżika. Chmeli-Suneli dostępne jest w dwóch wersjach. Uproszczona składa się jedynie z bazylii, ostrej papryki, kopru, kolendry, majeranku oraz szafranu. W pełnej, tradycyjnej recepturze znajdziemy również pietruszkę, seler, liść laurowy, cząber, miętę, kozieradkę, hyzop, a szafran często zastępowany jest przez krokosz barwierski. W recepturze zioła są dodawane w różnych częściach, a ostra papryka bierze udział w zaledwie 1 bądź 2 % procentach mieszanki. Jeszcze mniej jest szafranu, który stanowi 0,1 % całego składu.
Inna ciekawa rzecz pochodząca z terenów na wschód od Europy to niebieska herbata. Jest to herbata zaparzana za pomocą suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej, która rośnie w tropikalnych terenach Azji, więc spotkamy ją w Chinach, Indiach, Tajlandii czy też na Filipinach, a nawet Madagaskarze gdzie jest hodowana. Po więcej takich ciekawostek zapraszamy na stronę http://fit4u.com.pl/.