1 stycznia 2022 roku został wprowadzony nowy taryfikator mandatowy, który podwyższył kary dla kierowców popełniających wykroczenia drogowe. Koniec pierwszego kwartału to dobry moment, aby podsumować pracę słupskich policjantów pod kątem prowadzonych działań związanych z pomiarem prędkości, a także porównać ten okres do początku poprzedniego roku, w którym obowiązywały jeszcze stare przepisy. Jest duża zmiana w podejściu kierowców do bezpieczeństwa na drodze. W dalszym ciągu zdarzają się jednak kierowcy, którzy mocniej naciskają na pedał gazu, a w konsekwencji dostają wysoki mandat i na 3 miesiące tracą prawo jazdy.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku codziennie zaangażowani są w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Wyjeżdżają na drogi naszego powiatu i pełnią służbę w pojazdach oznakowanych, a także nieoznakowanych, wyposażonych w videorejestratory. Mundurowi wykorzystują również ręczne mierniki prędkości i pojawiają się tam, gdzie kierowcy pozwalają sobie na zbyt szybką jazdę. Można jednak zauważyć, że wielu kierowców postanowiło ściągnąć nogę z gazu, co może być efektem obowiązującego od 1 stycznia 2021 taryfikatora i wysokich mandatów.

W pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu do tego samego okresu w roku 2021, mniej jest przypadków przekroczenia prędkości. W 2021 roku policjanci kontrolowali 3069 kierowców, a w 2022 roku 2861 kierowców, którzy niestosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Znaczącą poprawę w zachowaniu kierowców widach także w liczbie zatrzymywanych przez mundurowych praw jazdy. W bieżącym roku, w okresie od stycznia do końca marca mundurowi zatrzymali 41 uprawnień do kierowania, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 92. Znaczący, bo aż 55 % spadek, jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące.

Pomimo widocznego spadku funkcjonariusze codziennie, tylko za przekroczenie prędkości, zatrzymują średnio 30 kierowców. To duża grupa osób, która lekceważy przepisy. Dlatego policjanci regularnie kontrolują prędkość kierowców na różnych ulicach Słupska i drogach całego powiatu,  również w miejscach wskazywanych przez samych mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po ilości zgłoszeń widać, że wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna jest zbyt szybka jazda.