Przed nami październikowe seanse DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej. Kolejny miesiąc klubowych spotkań upłynie zdecydowanie pod znakiem kina autorskiego. Będzie wizjonersko, odważnie i niekonwencjonalnie, zarówno za sprawą filmowych mistrzów, jak i reżyserów młodszego pokolenia.

Pokazy zainauguruje 6 października polski oficjalny kandydat do Oscara IO Jerzego Skolimowskiego z prelekcją prof. UG, dr. hab. Krzysztofa Kornackiego. Historia tytułowego osiołka, którego los zależy od napotkanych po drodze ludzi, zachwyciła jurorów w Cannes. Dzięki przyjętej przez reżysera perspektywie nie tylko możemy spojrzeć na świat oczami zwierzęcia, ale także przyjrzeć się z dystansu samym sobie.

IO

Zmieniając całkowicie konwencję, ale pozostając w kręgu tematów związanych z tym jak człowiek traktuje przyrodę, 13 października zapraszamy na Apokawixę. Najnowszy film Xawerego Żuławskiego to ekologiczno-apokaliptyczna opowieść o imprezującej w nadmorskiej posiadłości grupie maturzystów, której zabawę przerywa wybuch epidemii zombie. Ta niebanalna produkcja, utrzymana w komediowym tonie, ale śmiało czerpiąca z horroru, została doceniona za odwagę formy i treści wyjeżdżając z tegorocznego festiwalu w Gdyni ze Złotym Pazurem.

Apokawixa

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z najoryginalniejszych polskich reżyserek. Mowa oczywiście o Agnieszce Smoczyńskiej, której Silent Twins (zdobywcę Złotych Lwów) pokażemy 20 października. Nieokiełznana wyobraźnia reżyserki świetnie koresponduje z historią o bliźniaczkach, które odmawiając komunikacji ze światem zewnętrznym uciekają do sfery fantazji. Kreując na ekranie wewnętrzny świat milczących sióstr, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper, tworząc jednocześnie ciekawą gatunkową hybrydę - od thrillera, przez zmysłowy musical, po dramat, sięgając również po elementy animacji poklatkowej.

Silent Twins

Miesięczne spotkania zakończymy klasyką kina, jednym z arcydzieł niemieckiego ekspresjonizmu, filmem Nosferatu - symfonia grozy. Zrealizowana w 1922 roku przez Friedricha Wilhelma Murnaua opowieść o młodym agencie nieruchomości, który nieświadomie udaje się do zamku wampira, stała się dziełem ikonicznym, przez kolejne dziesięciolecia inspirując najróżniejszych twórców. Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy premiery filmu, 27 października zapraszamy na wyjątkowy pokaz z kopii odnowionej cyfrowo i - nawiązując do tradycji epoki, w której obraz powstał - z towarzyszeniem muzyki na żywo. Ścieżkę dźwiękową przygotują i w trakcie seansu wykonają: Marcin Dymiter oraz Maciej Olewniczak. Meandry produkcji przybliży z kolei znawca gatunku prof. UG dr hab. Sebastian Jakub Konefał.

Nosferatu symfonia grozy

Przypominamy, że seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją. Wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować jeszcze o filmie, zapraszamy po seansie do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 52 zł można nabyć w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie, jak i przez internet.

PISF log1pol

Działalność DKF PROJEKCJA jest realizowana przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.