Okna energooszczędne - czy można dzięki nim oszczędzić?

Zainteresowanie oknami energooszczędnymi pozostaje niezmiennie wysokie. Cel jest prosty - mają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Czy faktycznie tak jest? Jakie są zalety i wady okien energooszczędnych? Odpowiedź na te pytania można znaleźć poniżej.

Co wyróżnia okna energooszczędne?

Okna energooszczędne mogą na pierwszy rzut oka nie różnić się niczym od okien standardowych. Tak jest w przypadku okien, do których wyprodukowania wykorzystano PCV. W przypadku zaś okien drewnianych ramy są znacznie grubsze. Im większa ich grubość, tym większa szczelność.

Termoizolacyjność uzyskiwana jest, dzięki zastosowaniu w oknach kilku tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz - najczęściej argon lub krypton. Nadto, efekt może być wzmocniony poprzez wyposażenie ich w niskoemisyjną powłokę i folię termoizolacyjną.

Poziom termoizolacyjności wyrażany jest poprzez współczynnik Uw. Zwykłe, drewniane okno posiada współczynnik mieszczący się w zakresie 1.3-1.5 Uw, a okno PCV - 1.5-1.8 Uw. Okna energooszczędne muszą z kolei posiadać współczynnik mniejszy niż 0.8 Uw. Decydując się na zakup, warto jednak przyjrzeć się bliżej specyfikacji technicznej. Zdarza się, że producenci, oznaczając wartość współczynnika, wprowadzają swoich klientów w błąd, stosując zabiegi, takie jak np. podawanie go dla większego okna.

Jakie są zalety okien energooszczędnych?

Izolacyjność

To podstawowa funkcja okien pasywnych. Jest ona stopniowalna i zależy od wielu czynników, takich jak:

  • wykorzystany do produkcji ram okiennych materiał - większe właściwości izolacyjne wykazuje drewno, jednak jest podatne na uszkodzenia wskutek warunków otoczenia. Dlatego też warto łączyć je np. z aluminium, które charakteryzuje się znaczną odpornością.
  • szerokość ramy okiennej - w przypadku okien drewnianych, im szersza rama, tym większa izolacyjność.
  • materiał wykorzystany do wykonania ramki, rozdzielającej szyby - należy unikać w tym przypadku aluminium. Dobrze sprawdzą się ramki polimerowe lub ze stali szlachetnej.
  • umiejscowienie zawiasów- najlepiej, by znajdowały się one wewnątrz profili, aby zapobiegać rozszczelnianiu się uszczelek.
  • zamontowany system wentylacji - niwelujący straty termiczne.

Wytrzymałość

Właściwie zaprojektowane okna energooszczędne pozostaną odporne na warunki atmosferyczne. Umożliwia to zastosowanie aluminiowych nakładek po zewnętrznej ich stronie, które nie muszą wcale narzucać się pod względem wizualnym. Zakup okien energooszczędnych można więc pojmować w kategoriach inwestycji, która pozostanie z nami na długie lata. Wytrzymałość okien jest koniecznością, biorąc pod uwagę, że według szacunków poniesione koszty zwracają się po upływie od 3 do 6 lat.

Wady okien energooszczędnych

To, co może przemawiać przeciwko zakupowi okien energooszczędnych to:

  • Cena - jest zdecydowanie największą wadą okien energooszczędnych. Kosztują one średnio dwa razy więcej niż okna standardowe.
  • Warunki zastane - w przypadku, gdy budynek jest słabo zaizolowany, inwestycja w okna energooszczędne jest niecelowa. Co więcej, dużo zależy też od stosowanego w budynku opału. W przypadku zastosowania kotła na paliwo stałe inwestycja będzie mogła się zwrócić dopiero po kilkunastu latach od zakupu.
  • Nietrwałość niektórych termoizolacyjnych materiałów - drewno posiada znaczne właściwości izolacyjne, jednak wykazuje podatność na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
  • Konieczność weryfikacji podanych parametrów - jak zostało wspomniane, samo zaznajomienie się ze współczynnikiem Uw może okazać się niewystarczające, jeśli trafi się na niewiarygodnego producenta.

Podsumowując

Decyzja o zakupie okien energooszczędnych jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników takich jak przeznaczony na ten cel budżet czy zastane w budynku warunki. Powinna być podejmowana w oparciu o każdorazową kalkulację kosztów i oszczędności. Należy jednak mieć na uwadze, że, jeśli pozostałe warunki pozostają przychylne, jest to inwestycja, która zwróci się już po upływie kilku lat.