Wystawa fotografii "PhotoMedia '20" w Galerii OT Rondo
Słupski Ośrodek kultury i Pracownia Fotografii Cyfrowej i Analogowej SOK zapraszają na wystawę "Photomedia '20", na której zaprezentowane zostaną fotografie zrealizowane w Pracowni Fotografii Medialnej Uniwersytetu Gdańskiego.
Wernisaż odbędzie się 6 listopada o godz. 17.00 w Galerii OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego
Wystawa czynna do 20 listopada.
Wystawa PhotoMedia’20 jest prezentacją fotografii zrealizowanych w Pracowni Fotografii Medialnej, która realizuje autorski program kształcenia w zakresie fotomediów. Autorami prezentowanych prac są studenci i dyplomanci stopnia magisterskiego, wykonujący zadania w ramach zajęć specjalności fotograficznej oraz seminariów dyplomowych na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna UG. Na wystawie prezentowane są również prace studentów pierwszego roku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG. Tradycją Pracowni Fotografii Medialnej jest postawa poznawcza, badawcza i eksperymentalna w zakresie analizy wizualnej obrazu, poznawania i racjonalizowania przekazu wizualnego jako następstwa medialnych działań wizualnych, stosowania fotografii jako języka wypowiedzi. Program pozwala na rozwój osobowości twórczej poprzez fotografię kreacyjną, dokumentalną, eksperyment i prowokację artystyczną w fotografii. Badane są możliwości obrazu jako medium komunikacji, fotogramu oraz obrazu fotograficznego i ich funkcji w sterowaniu ekspresji plastycznej; realizacji klasycznych tematów fotografii oraz analizy warstwy dokumentalnej, autobiograficznej i metaforycznej w fotografii.
Na program pracowni składają się dwa zakresy poznawcze obejmujące sferę praktyczną i projektową. Pierwszym jest nauka podstaw języka obrazu, na którą składają się szeroko rozumiana technika i substancjalność obrazu fotograficznego. Zobrazowaniem tego zakresu są fotografie eksponowane na wystawie PhotoMedia’20, które zrealizowane zostały w trakcie dwóch pierwszych semestrów studiów, podczas których zadania ukierunkowane są na: zapoznanie się ze środkami wyrazu fotograficznego, poznanie roli światła w kształtowaniu obrazu; pracę w ciemni negatywowej i pozytywowej oraz opracowywanie fotografii cyfrowej. Drugim zakresem poznawczym jest nauka języka obrazu w aspektach komunikacyjnych i perswazyjnych oraz podstaw komunikacji za pomocą środków wyrazu charakterystycznych dla obrazu i działań wizualnych. Zakres ten znalazł odzwierciedlenie na wystawie PhotoMedia’20 przede wszystkim w pracach wykonywanych w dwóch ostatnich semestrach studiów oraz w realizacjach dyplomowych, w których autorzy formułują swoje wypowiedzi stosując wybrane konwencje oraz strategie fotograficzne.