Funkcjonariusze słupskiej komendy włączyli się do działań PKP Polskich Linii Kolejowych pn. „Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko. W ramach tej akcji policjanci propagowali zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach drogowo-kolejowych. Funkcjonariusze rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego na temat zagrożeń w związku z korzystaniem z tzw. „dzikich przejść” i informowali bezpiecznych zachowaniach podczas przekraczania przejazdów kolejowych. Wszystko po to, by na kolei było bezpiecznie.

„Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko”-pod takim hasłem zostały przeprowadzone działania w Kępicach, w ramach których policjanci słupskiej drogówki propagowali bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Celem działań jest podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego zachowania na przejazdach kolejowych, minimalizacja liczby tragicznych zdarzeń oraz kształtowanie prawidłowych postaw zwiększających bezpieczeństwo.

W ramach dzisiejszej akcji funkcjonariusze monitorowali zachowania pieszych i kierowców oraz apelowali o to, aby nie próbowali obejść zamkniętych lub zamykających się rogatek. Poza dużą ilością informacji rozmówcy otrzymywali elementy odblaskowe, które niekiedy mogą uratować życie.

Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych, wjazd na przejazd przy zamkniętych rogatkach oraz przechodzenie przez tory w miejscach do tego niewyznaczonych jest surowo zabronione, ale przede wszystkim naraża na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Działania prowadzone są w każdy piątek, przez okres wakacji. Ich celem jest utrwalenie użytkownikom dróg m.in. nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem i przechodzenia przez tory w miejscach do tego przeznaczonych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa.

PRZYPOMNIJMY:

KIERUJĄCY POJAZDEM JEST OBOWIĄZANY:

- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez pojazd zachować szczególną ostrożność;

- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona

- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

 

KIERUJĄCEMU POJAZDEM ZABRANIA SIĘ:

- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

  • Policjant w trakcie działań
  • Policjant w trakcie działań
  • Policjant w trakcie działań