W 50 rocznicę premiery spektaklu „Tu kolumbowe miałem stanowisko” Teatru Poezji i Dialogu „Rondo”, zapraszamy na pierwszy wieczór wspomnień pt. FRANCZAK.
 
W programie spotkania:
1. „GUTTA” - projekt interdyscyplinarny, który przekracza granice sztuki, nauki i działań społecznych – prezentacja Ludomir Franczak
2. TOSIEK – spotkanie z Antonim Franczakiem
- część oficjalna – kwiaty, podziękowania i ...
- część sentymentalna –rozmowy i wspomnienia.
 
9 kwietnia 2022, godz. 19.00
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a, Słupsk
 
Bilety w cenie 25 zł dostępne w siedzibie teatru.
Rezerwacje - tel. (59) 8426349
 
GUTTA
Jest to wielowarstwowy projekt skoncentrowany na osobie "Amazonki Gutty", kobiety z ludu Yoruba, występującej z grupą "Amazonek z Dahomeju", która we wrześniu 1892 roku przybyła do Pragi. Gutta zachorowała tu na tyfus i po kilku dniach zmarła. Jej uroczysty pogrzeb stał wielkim spektaklem, który miał miejsce 21 września 1892 roku i był szeroko relacjonowany przez prasę na całym świecie. Ciało Gutty spoczęło na cmentarzu na Olszanach. Dwa lata później jej szczątki zostały wydobyte przez Jindřicha Matiegkę i umieszczone w zbiorach uniwersyteckich, skąd trafiły do Muzeum Człowieka im. Alesa Hrdlicki, gdzie znajdują się do dzisiaj.
Projekt prezentowany jest w formie performance'u, spaceru dźwiękowego w przestrzeni Pragi, eseju oraz interwencji w przestrzeni Muzeum Człowieka. Jego ślady pojawiają się także
w pracach badaczy i prezentacjach naukowych przygotowywanych na kolejne lata. W ten sposób GUTTA jest projektem interdyscyplinarnym, który przekracza granice sztuki, nauki i działań społecznych, będąc częścią większego procesu dekolonizacyjnego Europy Środkowo-Wschodniej.
 
Zespół projektu:
Zuzanna Berendt, Petr Dlouhý, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Agáta Hrnčířová, Anna Majewska, Sára Märc, Ida Ślęzak
 
Pomoc:
Johanna Berg, Dominika Czarnecka, Filip Herza, Clemens Radauer (humanzoo.net), Louise Steinman
 
Partnerzy: Cross Attic/Praga, Studio ALTA/Praga, Pracownia Kuratorska/Kraków.
 
Projekt zrealizowany w ramach programu VARP PA finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki