X grzechów użytkowników pomp ciepła. Czego bezwzględnie nie można robić zimą?

Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązanie grzewcze, które coraz częściej obsługują nasze domy i miejsca pracy. Pomimo praktycznie całkowitej bezobsługowości, użytkownicy pomp ciepła nie zawsze postępują zgodnie z instrukcjami i zasadami ich użytkowania – w szczególności w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię cieplną – w okresie zimowym. Jakie grzechy ciążą na użytkownikach pomp ciepła i jak mogą one wpływać na funkcjonowanie urządzeń?

Zmniejszanie temperatury przed nadchodzącymi mrozami

Ekologiczne pompy ciepła działają na podstawie zaprogramowanych krzywych grzewczych, które dostosowują moc grzewczą urządzenia – czyli siłę, z jaką ogrzewany jest czynnik grzewczy – od różnicy temperatur – temperaturą panującą na zewnątrz domu oraz temperaturą wewnątrz pomieszczeń. Zmniejszanie temperatury, jaka ma być osiągnięta w mroźną noc - gdy śpimy - powoduje zatem, że pompa ciepła pracować będzie z mniejszą siłą, jednak rano – gdy zaczynamy funkcjonowanie i potrzebujemy temperatury wyższej o kilka stopni – wymagać będzie bardzo długiej pracy przez pompę ciepła. Jest to działanie niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Utrzymywanie bowiem stałej temperatury lub temperatury wahającej się o 1-2 stopnie nie stanowi dla pompy ciepła żadnego wyzwania i powoduje zużywanie znacząco mniejszej ilości energii w porównaniu do konieczności wyrównywania temperatur o kilka stopni w ciągu doby.

Wyłączanie grzałek w pompie ciepła

Dostępne na https://www.esoleo.pl pompy ciepła, korzystają w celu ogrzewania powietrza z grzałek. Uznawane są one powszechnie za elementy bardzo energochłonne – często zatem odłączane są przez użytkowników pomp ciepła na okres letni, w którym pompa nie funkcjonuje. Niestety, nagminnym jest również zapominanie o ich włączeniu przed okresem grzewczym. Taka sytuacja spowodować może unieruchomieni pompy ciepła, przez uniemożliwienie jej defrostu – czyli usunięcia lodu z elementów pompy.

Nieprawidłowe ustawienie krzywej grzewczej

Krzywa grzewcza jest podstawą prawidłowej pracy pompy ciepła. To na jej podstawie pompa dostosowuje siłę grzania. Krzywa oparta jest na kilku wartościach – faktycznej temperaturze, jaka panuje na zewnątrz domu, temperaturze faktycznej w pomieszczeniach i temperaturze postulowanej wewnątrz pomieszczeń. Krzywa grzewcza powinna być ustawiona przez specjalistę, który instalować będzie pompę ciepła. Nie powinno się samodzielnie ingerować w jej charakterystykę – może to powodować nieodpowiednie ogrzewanie domu i znaczący wzrost kosztów ogrzewania.

Samodzielna zmiana parametrów pracy pompy

Nie tylko krzywa grzewcza bywa samodzielnie poprawiana przez użytkowników pomp ciepła. Równe często przed okresem zimowym, dochodzi do zmiany takich parametrów, jak punkt biwalentny, czas defrostu pompy ciepła czy okres jej defrostu. Ingerencje w te czynniki w znaczący sposób mogą oddziaływać na moc pompy ciepła – znacząco ją ograniczając. To z kolei będzie wpływać na znacznie dłuższy okres ogrzewania domu do postulowanej temperatury lub – nawet – brak możliwości jej osiągnięcia przez pompę ciepła.

Brak odśnieżania i oczyszczania urządzenia

Pomimo tego, że pompa ciepła jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym, samodzielnie nie jest w stanie przeciwdziałać mechanicznemu oddziaływaniu na nią czynników zewnętrznych – jak zanieczyszczenia czy zasypanie śniegiem. Pompa ciepła, która nie będzie miała dostępu do powietrza, nie będzie w stanie podjąć działania – ogrzewać naszego domu lub miejsca pracy. Pamiętać należy zatem, by cyklicznie sprawdzać czystość jednostki zewnętrznej, a w przypadku wystąpienia opadów śniegu – usunąć z samej jednostki, jak i z jej pobliża, zaległy śnieg.

Nieprawidłowa eksploatacja pompy ciepła w okresie zimowym może nie tylko powodować znaczący wzrost kosztów ogrzewania czy nieskuteczne ogrzewanie domu. Może przede wszystkim doprowadzić do czasowego lub trwałego uszkodzenia urządzenia. Jeśli przypuszczamy, że pompa działa nieprawidłowo lub może działać skuteczniej, wezwać należy specjalistę. Zaniechania bowiem lub działania na własną rękę – bez znajomości wewnętrznej automatyki pompy ciepła – mogą skutecznie pozbawić nas ogrzewania.