Na obszarze miasta trwa modernizacja oświetlenia ulicznego. Do listopada 2020 r. zamontowanych zostanie 2260 nowych słupów i wymienionych 3260 opraw. Projekt przyniesie Miastu wymierne korzyści finansowe.

Stan oświetlenia ulicznego w Słupsku jest bardzo zróżnicowany. Większość lamp, zlokalizowanych głównie w centrum, stawiana była w latach 70 ubiegłego wieku. Miasto w ramach zadań inwestycyjnych corocznie wymieniało oświetlenie na poszczególnych ulicach, ale skala tych działań była niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Szczególnie zaniedbany pod tym względem jest obszar objęty rewitalizacją, gdzie system oświetlenia jest mocno przestarzały technologicznie i przez to awaryjny. W wielu miejscach nadal funkcjonują oprawy sodowe, a nawet rtęciowe, które generują duże zużycie energii i są przy tym mało efektywne.
W rezultacie ulice są słabo oświetlone, co może stwarzać różne zagrożenia. Wymiana oświetlenia na energooszczędne typu LED poprawi komfortu życia i bezpieczeństwo mieszkańców, zmniejszy koszty zużycia energii i wpłynie korzystanie na środowisko. Szacuje się, że po modernizacji roczne zapotrzebowanie na energię zmniejszy się o około 60%, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery zredukowana zostanie o blisko 1200 ton.

Kompleksowa modernizacja oświetlenia zewnętrznego możliwa jest dzięki funduszom z Unii Europejskiej pozyskanym przez Miasto w 2017 r. w partnerstwie z gminami wchodzącymi w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupska (Gmina Miasto Ustka, Gmina Kobylnica, Gmina Słupsk, Gmina Dębnica Kaszubska).

Projekt „Poprawa efektywności systemów oświetlenia zewnętrznego na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Słupska” otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 23,5 mln zł, z czego ponad 14 mln trafi do Słupska. Umowa z wykonawcą podpisana została w lipcu 2018 r.

Zakres prac obejmuje demontaż i montaż 2 260 istniejących betonowych i stalowych słupów oraz montaż 3 260 opraw, wykonanie nowego okablowania o długości blisko 81 km, wymianę części starych oraz montaż nowych skrzynek oświetleniowych. Ważnym i nowatorskim dla Słupska elementem modernizacji oświetlenia będzie zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem DALI.

DALI (Digital Addressable Lightning Interface) jest protokołem umożliwiającym komunikację między elementami końcowymi instalacji (w tym przypadku oprawami oświetleniowymi) a systemem sterującym, niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych. Pozwala sterować pojedynczymi oprawami lub konkretną grupą, za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera PC.

Rozwiązanie to umożliwia grupowe lub indywidualne regulowanie natężenia światła opraw LED należących do systemu. System ma zdolność dopasowania natężenia oświetlenia opraw do zewnętrznych warunków oświetlenia, czyli utrzymywanie stałego natężenia oświetlenia w polu widzenia czujnika, co daje duże oszczędności energii.

Każda nowa oprawa zaopatrzona jest w mikroprocesor, za pomocą którego przesyłany jest sygnał radiowy do sterowni znajdującej się w ZIM-ie. Wprowadzenie autonomicznego systemu zarządzania oświetleniem pozwoli na szybką interwencję w przypadku awarii lamp.

Do końca kwietnia br. ułożonych zostało 9,5 km instalacji zasilającej i zainstalowano 120 lamp. Nowe lampy świeca już m. in. na ul. Wrocławskiej, Pomorskiej, Przemysłowej, Chopina i Szymanowskiego.

Również w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” nastąpi wymiana oświetlenia ulicznego. M. in. na remontowanych ulicach Mostnika i Kowalskiej, gdzie poprowadzono już instalację pod nowe latarnie oraz na Długiej, Sygietyńskiego i Ogrodowej, gdzie położone zostało okablowanie i zamontowano nowe słupy. Nowe oświetlenie pojawi się też w parku na Placu Powstańców Warszawskich, w Parku Waldorfa i w Parku Sienkiewicza.

Projekt „Poprawa efektywności systemów oświetlenia zewnętrznego na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Słupska” finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.