Produkcja konstrukcji stalowych rodzaje konstrukcji i ich budowa krok po kroku
Konstrukcje stalowe wykorzystywane są jako magazyny i centra logistyczne, hale produkcyjne, przechowalnie płodów rolnych, budynki gospodarcze w rolnictwie, obiekty handlowe lub usługowe, hangary na samoloty i łodzie czy hale sportowe. Ich montaż jest szybszy i tańszy niż budowa obiektów tradycyjnych, a firmy dbają o najwyższą estetykę wykonania oraz zabezpieczenie przed korozją. Jakie konstrukcje są najczęściej wykorzystywane i jak wygląda budowa hal krok po kroku?
Rodzaje konstrukcji stalowych
Inwestorzy budowlani przygotowują projekty dopasowane do konkretnego zastosowania. Szczegółowo wylicza się potrzebną powierzchnię, dopasowuje rozkład budynku do jego lokalizacji, a wytrzymałość do stosowanej technologii (solidniejszej konstrukcji wymagają hale przemysłowe, a podczas projektowania magazynów zwraca się większą uwagę na wykończenia, funkcjonalny rozkład czy wysokość budynku).
** Produkcja konstrukcji stalowych **powinna być szczegółowo dopasowana do potrzeb konkretnego inwestora. Obecnie najczęściej wykorzystuje się konstrukcje:
kratownicowe ten typ konstrukcji doskonale sprawdza się w przypadku budynków o dużej rozpiętości nośnej. Słupy powstają wtedy z blachownic bądź kształtowników giętych na zimno lub gorąco. Pełnią one funkcję głównego układu nośnego. Rygiel ram kratowych powstaje zaś z rur kwadratowych, które są łączone wytrzymałymi przegubami,
blachownicowe ramy są spawane z ram o różnych przekrojach. Ramy łączy się śrubami,
mieszane tego typu rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim dla projektów hal magazynowych , produkcyjnych czy handlowych, które wymagają wyższej odporności ogniowej. Stal łączy się z żelbetowymi fundamentami, a dźwigary kratowe z głowicami słupów.
Budowa hal stalowych krok po kroku
Pierwszym krokiem inwestycji jest przygotowanie projektu hali. Inwestor budowlany przygotowuje koncepcję architektoniczną budynku, która obejmuje jego wielkość, powierzchnię użytkową, technologie stosowane w firmie. Po uzyskaniu pozwoleń, można przystąpić do sporządzenia planu budowlanego. Tutaj pojawia się koncepcja zagospodarowania terenu i architektury, projekt całej konstrukcji oraz instalacji (sanitarne, elektryczne, wentylacyjne). Ważne jest również rozplanowanie dróg i zjazdów.
Na podstawie projektów, firma budująca konstrukcje stalowe w Warszawie lub na terenie całej Polski przystępuje do produkcji elementów potrzebnych do montażu obiektu. Kształtowniki, ramy kratownicowe, rygle, słupy i inne elementy są przewożone na plac budowy i montowane na miejscu przez zespół doświadczonych spawaczy.
Budowa konstrukcji stalowych wymaga także przygotowania obudowy na ściany i dach oraz ich zamontowania. Powstają one zwykle z blach trapezowych, które są cynkowane ogniowo i malowane na kolor wybrany przez inwestora. Zarówno w przypadku ścian, jak i dachów bardzo ważna jest odpowiednia izolacja. Jej parametry dopasowywane są do konkretnych potrzeb. Inne normy izolacyjne musi spełniać budynek gospodarczy, hangar czy garaż na firmowy park maszynowy, a inne hale produkcyjne przeznaczone do pracy ludzi w trybie ciągłym. Obecnie najczęściej stosuje się izolację z płyt wełny mineralnej lub wełny szklanej. Wygodnym rozwiązaniem są także gotowe płyty warstwowe. Pełnią one funkcję izolacyjną i konstrukcyjną zarazem (producenci takich płyt często wykorzystują do izolacji piankę poliuretanową).
Budowa magazynów , hal przemysłowych, rolniczych czy usługowych wymaga również wykonania posadzek oraz montażu bram i stolarki (okna, drzwi, świetliki, włazy dachowe itp.).
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski