W starych domach fundamenty najczęściej nie są w ogóle ocieplane. To powszechny problem, który powoduje nadmierne wychłodzenie budynku, a także zwiększone koszty jego utrzymania. W takim przypadku warto zdecydować się na ocieplenie fundamentów starego domu.
Ocieplenie fundamentów starego domu – dlaczego warto?
Starsze budynki najczęściej nie mają żadnego docieplenia. Brak odpowiedniej termoizolacji powoduje, że są one narażone na bardzo wysokie koszty utrzymania w sezonie zimowym. Zwykle mają one też nieefektywne systemy grzewcze, co dodatkowo zawyża koszty.
Osoby, które są właścicielami takich właśnie budynków, często zatem decydują się na ich termoizolację, aby zredukować koszty związane z ich eksploatacją. Jedną z prowadzonych wówczas prac jest ocieplenie fundamentów starego domu, które są odpowiedzialne za gorsze parametry cieplne budynku.
Zalety ocieplania fundamentów:
- poprawa parametrów cieplnych budynku,
- ochrona przed rozwojem grzybów, pleśni,
- zabezpieczenie przed zniszczeniem izolacji z wełny mineralnej, styropianu,
- zapobieganie przeciekom do piwnicy.
Na czym polega ocieplenie fundamentów starego domu?
Prace polegające na wykonaniu docieplenia polegają głównie na odkopaniu fundamentów, a następnie na pokryciu ich odpowiednimi materiałami dociepleniowymi. W tym celu stosowane są odpowiednie folie – membrany, a także różnego rodzaju materiały nanoszone pędzlami, wałkami.
Dobór właściwego systemu izolacji zależny jest głównie od warunków panujących na działce – gdy nie jest ona narażona na znaczne zawilgocenie, wykonuje się izolację przeciwwilgociową, ale wtedy, gdy pojawiają się lokalne podtopienia, podwyższony poziom wód gruntowych, ocieplenie fundamentów starego domu bazuje na izolacji przeciwwodnej.