25 października odbyła się ostatnia z eko-gier na orientację, realizowanych w ramach projektu „EkoLogiczni2” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku, w ramach Konkursu pn."Konkurs na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego (edycja 2020)
Celem głównym projektu było podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz promocja postaw zapewniających ochronę bioróżnorodności, poprzez budzenie zainteresowań wśród dzieci i młodzieży sprawami środowiska, rozpatrując jego walory w ramach ekonomii, ekologii, i wartości społecznych, a także oddolna edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii, ochrony bioróżnorodności, a także ochrony klimatu.
W sumie w projekcie uczestniczyło 114 osób (w tym 97 dzieci)
Gry odbywały się 16.10, 23.10 oraz 25.10.2020 r. na terenie Lasku Południowego i Lasku Północnego w Słupsku, a także w miejscowości Łysomiczki, na terenie leśnym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Eko – zmagania pod nazwą „Drzewa dla klimatu – weź głęboki oddech”, zostały zorganizowane w związku ze Światowym Dniem Drzewa, który obchodziliśmy 10 października. Tematem przewodnim była ochrona bioróżnorodności oraz zapobieganie zmianom klimatu i ich skutkom.
Zadania, które miały do wykonania dzieci i młodzież zostały tak przygotowane, aby zwrócić uwagę na to, jak potężną bronią w walce z ociepleniem klimatu są drzewa. Wszyscy przecież wiemy, że dzięki ich zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery pełnią one ważną funkcję regulacyjną, produkując niezbędny do życia tlen.
W eko-grach udział wzięli uczniowie:
- Zespołu Szkół Mundurowych w Słupsku
- Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Słupsku
- Pierwszej i drugiej klasy Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Sportowych w Słupsku
a także….
25.10 odbyła się rodzinna Ekogra na orientację dla rodziców z dziećmi... Impreza została tak przygotowana, aby drużyny wychodzące na trasę robiły to w odstępach czasowych. Zależało nam aby na miejsce startu każda z drużyn dotarła o innej godzinie, po to aby ograniczyć kontakt między sobą (względy epidemiczne). Takie rozwiązanie dawało gwarancję, że na metę wszyscy dotrą również w innym czasie, a to pozwoliło nam uniknąć gromadzenia się osób przy ognisku. Ziemniaczki były przygotowane wcześniej, tak aby sprawnie kończyć i podsumowywać zabawę poszczególnych drużyn.
tekst: Magdalena Owczarek