Jak zrobić wentylację w starym domu?

Masz stary dom i chciałbyś zadbać o zdrowie i czystość powietrza w jego wnętrzu? Nie widzi Ci się wyprowadzka, a chcesz zmodernizować Twój budynek? Jeśli postanowiłeś zmodernizować dom i chciałbyś zadbać o lepszy przepływ powietrza, to koniecznie musisz zainteresować się odpowiednią wentylacją. Jednak, jak to zrobić skoro nasz dom, budowany w starym budownictwie, nie jest odpowiednio dostosowany? Obecnie inwestorzy posiadają mnóstwo innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań, aby móc zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jednak tyczy się to nowych domów. Co w przypadku tych starych?

Czy wentylacja w starym domu jest możliwa?

Efektywność wentylacja polega na jednym – z wnętrza musi być usuwane stare, zużyte i przesuszone powietrza, a w jego miejsce ma pojawić się nowe. Jednak stare domy często nie posiadają odpowiedniej struktury, ponieważ stare zasady budownictwa tego nie uwzględniały. Niektóre kominy były nawet budowane bez komina! W związku z czym niepotrzebne było dbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodając do tego, że budynki nie było dobrze izolowane i mamy gotowy problem z wentylacją.

Dlatego podczas renowacji budynku, konieczna będzie wymiana wszystkich najważniejszych elementów, a także odpowiednia izolacja termiczna. Mostki termiczne pojawiają się nie tylko na dachu, czy w podłodze, ale również w nieszczelnych oknach i drzwiach. Dlatego im bardziej uszczelniony dom, tym trudniejsza wymiana na świeże powietrze. W związku z tym musimy wykonać odpowiednią wentylację, w innym przypadku możemy spodziewać się zagrożeń płynących z braku dobrej cyrkulacji powietrza. Do tych zalicza się: nagromadzenie wilgoci, która przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów. Te są nie tylko zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale również są niebezpieczne dla budynku, w którym mieszkamy. Do tego możemy dodać, że ogrzewanie budynku, w sezonie grzewczym bez prawidłowo działającej wentylacji jest niebezpieczne.

Hurtownia wentylacji Szczecin to miejsce, w którym znajdziesz nie tylko specjalistów od montażu rekuperacji, ale również świetne i rzeczowe artykuły na temat wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej!

Prace, które należy wykonać przed montażem wentylacji

Jeśli jesteśmy posiadaczami domu zbudowanego w starym budownictwie, a chcemy cieszyć się dobrą cyrkulacją powietrza, to musimy przeprowadzić gruntowny remont. Do prac, które musimy wykonać należą: wymiana okien i drzwi, a także odpowiednie ocieplenie budynku. Nie możemy również zapomnieć o tym, że stare budynki często były nieogrzewane lub paliło się w piecach kaflowych. Jeśli w naszym przypadku jest tak samo – będziemy zmuszeni do przebudowy instalacji grzewczej. Bardzo stare domy były pozbawione takich pokoi, jak łazienka czy pralnia. Dlatego nie występował w nich problem z nagromadzającą się wilgocią w domu. Usprawnienie budynku będzie również obejmowało wymianę całego dachu, a także odpowiednia jego izolacja.

Jak zamontować wentylację w starym domu?

Znając już kroki, które należy podjąć w celu usprawnienia naszego domu, aby wykonać prawidłową instalację systemu odpowiedniego przepływu powietrza. Jak zrobić wentylację w starym domu? Pierwszym krokiem będzie zastanowienie się, czy należy wykonać całkowicie nową wentylację w ścianie, czy może jednak zdecydować się tylko na usprawnienie istniejącego systemu. Nawet w starych domach często zastosowana jest wentylacja grawitacyjna. Ta nie wymaga żadnego mechanicznego wsparcia. Działa dzięki prostym zasadom fizyki, a mianowicie jej działanie polega na wymianie ciśnień. Warto zaznaczyć, że wentylacja grawitacyjna pochłonie najmniejszą kwotę związaną z remontem domu.

Wentylacja grawitacyjna jest utrzymywana przez wszystkie mostki termicznie. Jednak warto zaznaczyć, że przy dobrze zaizolowanym termicznie domu, nie będzie tak wydajna. W takim wypadku, warto zamontować nawiewniki okienne.

Jeśli szukasz innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych, to koniecznie zajrzyj na Ventido. Znajdziesz tam najlepszą ofertę rekuperacyjną w Polsce i artykuły o systemach wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna, a stary dom

Jeśli interesuje Cię bardziej wydajna wersja wentylacji w starym domu, to koniecznie powinieneś zainteresować się wentylacją mechaniczną. Jednak w tym wypadku, może okazać się, że nie obejdziemy się bez kucia w ścianach. Możemy tego uniknąć, jeśli zdecydujemy się na montaż centrali. Wtedy nie musimy wykonywać żadnych otworów w ścianie, ale wykonać podłączenie do komina. Wentylacja mechaniczna zapewnia wymianę świeżego powietrza w całym domu przez całą dobę.