Zjednoczony Protokół decyzji
Jurorki Ekscentrycznej Natalii Kruszyny, Jurora Honorowego Macieja Witkiewicza

oraz wszystkich innych osób przyznających nagrody

25. Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza

„Witkacy pod strzechy” w dniu 17 września 2022 r.

Jurorka Ekscentryczna, oszalała z nadmiaru festiwalowych wrażeń, lecz w pełni świadoma słów patrona konkursu, że "nie tylko nie trzeba się dziwić subiektywizmowi, panującemu w sferze Sztuki, ale wprost przerażającym musi się wydać ten fakt, że dany obraz może się komuś jeszcze, oprócz jego twórcy, podobać"[1], postanawia subiektywnie przyznać następujące nagrody:

Nagrodę główną

Aa, a, kotki dwa,
Szare, bure, obydwa
Aa, a laury dwa o czystej formie jest ta gra
czyli dwie główne nagrody

Pierwszą główną nagrodę w wysokości 2000 zł ufundowaną ze środków Instytutu Witkacego dla Aleksandry Skorupy oraz Grzegorza Kaźmierskiego i Macieja Dmochowskiego za działanie sceniczne „Wariaci" jako wyraz uznania za współczesną Czystą Formę działania scenicznego

oraz

Drugą główną nagrodę w wysokości 2000 zł ufundowaną ze środków Miasta Słupska dla Miki Korzeniowskiej za „Sound story” - jakże odświeżającą zamianę narracji na wibracje oraz Metafizyczne Ukoidźwięcznienie.

Ponadto przyznaje nagrody:

Aa, a, kotki trzy,
Zjadły mózgi szare wszy

zatem

Kotek pierwszy w wysokości 500 zł ufundowany ze środków Instytutu Witkacego

Marzenie Sroczyńskiej-Gudajczyk za zestaw prac malarskich w podzięce za szacunek do malarskiego rzemiosła i ekspresyjną formę.

Kotek drugi w wysokości 500 zł ufundowany ze środków Instytutu Witkacego

Katarzynie Tomasiak za „Działanie malarsko-plastyczne” czyli zamieszanie w przestrzeni i czasie zaginionej witkacowskiej kompozycji.

Kotek trzeci w wysokości 500 zł ufundowany ze środków Instytutu Witkacego

Hubertowi Gendigowi za rzeźbę „Witkacy na tacy” czyli maszynkę do mózgotrzepania i gębokłapania dla zagubionych w nadmiarze treści i form.

Aa, a, kotki cztery,
Poszedł papa do hetery.

Nagrodę w wysokości 1000 zł ufundowaną ze środków Instytutu Witkacego Teatrowi Integracyjnemu Euforion za iście witkacowskie szaleństwo na scenie, poczucie humoru i odwagę oraz placek ufundowany przez firmę BalzakBal reżyserce Annie Jędryczka-Hamerze.

 

Aa, a, kotków pięć,
Mama czuje dziwną chęć

Przyznać także wyróżnienia:

W wysokości 400 zł ufundowane ze środków Instytutu Witkacego Kamilowi Rajkowskiemu za zbiór esejów kierujących uwagę na filozofię Stanisława Ignacego Witkiewicza i jej konteksty.

W wysokości 200 zł ufundowane ze środków Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Natalii Maślej za krótką acz czystą formę onirycznego opowiadania o narodzinach portretu.

W wysokości 200 zł ufundowane ze środków Miasta Słupska Dominice Liszkiewicz za przenikliwe i powściągliwe wiersze dotykające fenomenu Witkacego.

W wysokości 200 zł ufundowane w kwocie 100 zł ze środków Instytutu Witkacego i 100 zł ufundowane ze środków Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Zofii Pietrasik za scenariusz na krótki film w obronie nadwrażliwców wciąż łaknących Tajemnicy Istnienia.

W wysokości 200 zł ze środków Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Wandzie Klarze Krupskiej za pełne uroku i bezpretensjonalne wykorzystanie klasycznego motywu "wizyty w muzeum" w nad wyraz starannej i przemyślanej formie.

Aa, a Tworów pięćdziesiąt sześć
(i weź tu jurorko, weź)
nieskończoność w szklance zmieść![2]

 

 

Nagrody  Macieja Witkiewicza - Jurora Honorowego Konkursu "Witkacy pod strzechy" Słupsk 2022.

 

Nagroda w kwocie 500 PLN ufundowane ze środków Miasta Słupska za spektakl teatralny.

"Wariaci": Aleksandra Skorupa, Maciej Dmochowski i Grzegorz Kazimierski stworzyli "Piekielne pomysły działające jak zmysły"... szczególnie w stanie delirium... wyrażonym, w pewnym sensie, ruchem nawiązującym do tańca butoh we fragmentach z "Wariata i zakonnicy" gdzie Walpurg na scenie, a ona na ekranie prowadzą dialog w asyście świetnie współgrającej muzycznej warstwy w ekspansywnym wykonaniu aktywnego aktora gitarzysty...

Dla mnie był to jedyny pokaz przetworzonych scenicznie witkacowskich bebechów!

Wyróżnienia za prace plastyczne.

1. Wyróżnienie w kwocie 250 PLN ufundowane ze środków Miasta Słupska Katarzynie Tomasiak ze Słupska za ciekawą koncepcję działania malarsko - plastycznego oraz witkacowsko prowokacyjnych publikacji w Newsweeku.

2. Wyróżnienie w kwocie 250 PLN ufundowane ze środków Miasta Słupska dla Spółki autorskiej "DAN RYDER" z WTZ PSONI Koło w Słupsku za trzy lampy inspirowane wg. etykietek ze zdjęciem Marii i Stanisława Ignacego Witkiewiczów (Maria - Dziudzia, rzeźbiarka  i projektantka strojów kobiecych zdobionych  góralskimi haftami, była często przez brata stryjecznego portretowana).

Wyróżnienia za prace literackie.

1.  Wyróżnienie w kwocie 250 PLN ufundowane ze środków Miasta Słupska Krystianowi Kajewskiemu (z Bydgoszczy) za bardzo dobre opowiadanie, mające formę  monodramu absolutnie zespolonego Witkacym.
Czy dydaktyczno-wychowawcze są fragmenty życiorysu patrona konkursu, szczególnie te dramatyczne oraz te eksperymentatorskie ? ...Lecz Jego - Witkacego, postrzeganie świata  daje nam poczucie pełnej wartości  istnienia i można je wcielić w swoje bytowanie...Rozprawy filozoficzne nie zaszkodzą, a nawet powinny rozwinąć intelekt...

Ale fragmenty z Jego życia: Nie! / Przekazuję 500 PLN/

2. Wyróżnienie w kwocie 500 PLN ufundowane ze środków własnych jurora Kamilowi Rajkowskiemu za "Studia wokół Witkacego" Szkice filozoficzne i estetyczne przekazuję moje prywatne symboliczne wyróżnienie     
Ingarden i Witkacy... hm, to  bardzo dojrzała  praca filozoficzna okraszona poetyckimi wątkami lecz wybitnie poglądowa - jest godna opublikowania np. w periodyku "Witkacy".

3. Wyróżnienie w kwocie 500 PLN ufundowane ze środków własnych jurora Stanisławowi Pardo za ekscentrycznie oddany hołd Patronowi Konkursu przekazuję za zarys dramatu "Witkacy na prezydenta"  jakby nawiązującego fragmentarycznie do "Ławeczki Witkacego - jako niedawno wyeksponowanej pisowskiej polskiej  ławki ze specjalną instrukcją użytkowania.
Witkacy  jest przedstawiony w tym dramaciku jako artysta mentor i wódz. Ta propozycja sceniczna w pewnym sensie kojarzy się  z dramatem "J.M.K.Wścieklica”...

Dodatkowo Stanisław Pardo zaprezentował Performance muzyczno-liryczny 1000"Witkacyz" Słupsk, w którym za mglistą  przesłoną kamery filmowej dał dużo hałasu o przetrwanie upodlonej nicości, wzmocnionego agresywnym śpiewem autora tego przedsięwzięcia.

4. Wyróżnienie w kwocie 250 PLN ufundowane ze środków Miasta Słupska Wanda Klara Krupska reprezentuje Podstawową Ekologiczną Szkołę Społeczną w Rumii - kl.VI ,zaprezentowała urocze wypracowanie szkolne przedstawiające spotkanie dziewczyny z Witkacym w Słupskim Białym Spichlerzu..."Wielka awantura" to świetna reklama Słupskiej Galerii Witkacego.

5. Wyróżnienie w kwocie 250 PLN ufundowane ze środków Miasta Słupska za słuchowisko Miłki O. Malzahn z Białowieży "Witkacy. Lustro. Klucz" to piękna, wzruszająca dźwiękowa impresja  wyrażona sugestywną recytacją tekstu: Witkacy na pocieszenie.

Wzruszyłem się po raz pierwszy na tym Konkursie i uśmiechnąłem z nadzieją na lepsze...

 

Protokół postanawiający o decyzji

Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej Teatr Rondo

w zakresie uhonorowania

                                                                                                                                                             Aplauz !

                                                     

Wszak przyszło nam podjąć decyzję „we Wigilię” rocznicy Stanisława Ignacego Witkiewicza śmierci, zatem TO, co mieliśmy, podzieliliśmy na ćwierci.

Skromne!

Jak my skromnie stajemy przed Wami!

Ćwierć każda to sto25 złotych polskich, ale za to PRZELEWEM do końca września!

Ich (tych ćwierci) odbiór pokwitują:

Maciej Rajewski z Warszawy za wyznaczanie standardów,

Teatr Integracyjny Euforion z Wrocławia za lot nad gniazdem mewy,

Teatr Orbity z Poznania za uczciwość rzemieślniczą,

Katarzyna Tomasiak ze Słupska za śledztwo i demaskację.

                                                                                                                                       Owacja na stojąco !

Talentu Waszego Zakały

Aleksandra Karnicka, Michał  Studziński, Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska

oraz  kandydat do STKT – Teatr Rondo Mateusz Nowak

Już tęsknimy, Pa!! Jest rok 2022

Członkowie STKT – Teatr Rondo dziękują za czas  oraz serce i przyznają wolontariuszkom
i wolontariuszom koszulki ufundowane przez firmę Medicine.

 

Uczestnicy 25. Międzynarodowego Konkursu „Witkacy pod strzechy” otrzymali książki ufundowane przez Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Instytut Witkacego.

Uczestnicy 25. Międzynarodowego „Witkacy pod strzechy” otrzymali upominki w postaci magnesów, nasion oraz zeszytów ufundowane ze środków Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Do zobaczenia za rok!

[1] Fragment ze Szkiców estetycznych S.I. Witkiewicza z 1922 r.

[2] Piosenka Rozhulantyny z Tumora Mózgowicza – dramatu S.I. Witkiewicza z 1921 r.