W ramach cyklu SZTUKA W KADRZE zapraszamy w niedzielę, 18 grudnia, o godzinie 13.30 na pokaz filmu dokumentalnego "Van Gogh: pola zbóż i zachmurzone niebiosa" oraz warsztaty plastyczne.

 

VanGogh plakat

 

Film Giovanniego Piscaglia to nowe spojrzenie na twórczość Van Gogha. Powstał w oparciu o spuściznę największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza. Helene Kröller-Müller (1869-1939) na początku XX wieku kupiła prawie 300 dzieł wielkiego mistrza, zarówno obrazów, jak i rysunków.

Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy. Pokazano na niej 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

Bezcenne artystyczne skarby oglądamy na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge, będącym rezerwatem przyrody, który rodzina zakupiła w 1938 roku.

Z jednej strony jest to opowieść o kobiecie, która w duchowej rozpaczy Van Gogha mogła rozpoznać własną. Z drugiej film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, którą widzimy poprzez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał - od Paryża po Prowansję.

Van Gogh: Tra il grano e il cielo
Włochy 2018, 86 min
reżyseria: Giovanni Piscaglia
obsada: Valeria Bruni Tedeschi, Marco Goldin, Eva Rovers

 

bilety: 18, 15, 13 zł
dostępne w kasie kina oraz online

ecobilet emcek

 

 

 

Po seansie zapraszamy na warsztaty plastyczne.
prowadzenie: Kamila Bednarz
miejsce: sala plastyczna, Emcek, 3 Maja 22
czas trwania: 2 godziny
koszt: 20,00 zł (płatne w kasie kina)
uczestnicy: maksymalnie 10 osób, 18+
zapisy/kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 507 846 243

 

Organizator zapewnia potrzebne narzędzia i materiały. Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani talentów, niezbędna jest natomiast otwartość, ciekawość i chęć poznania nowych rzeczy.

 

VanGogh FB wydarzenie

 

Uczestnicy przeanalizują autoportrety i listy Vincenta van Gogha, aby lepiej zrozumieć historię życia i osobowość artysty. Następnie namalują dwa autoportrety w stylu Van Gogha, aby pokazać dwie strony własnej osobowości. Napiszą również list, w którym wyrażą swoje emocje towarzyszące malowaniu tak, jak robił to Vincent.

 

Kamila Bednarz - ukończyła koszaliński Wydział Architektury i Wzornictwa oraz warszawską Szkołę Projektowania Biżuterii. Oprócz wykonywania biżuterii uprawia malarstwo, rzeźbę oraz sztukę ziemi. W twórczości łączy naturę z kulturą. Jej prace rozpięte między realną formą a sennym marzeniem są bliskie poetyce realizmu magicznego i surrealizmu. Z pasją szuka nowych możliwości tkwiących w każdym, czasem już bezużytecznym, przedmiocie. Artystyczna wypowiedź jest dla niej formą rozmowy ze światem. Tworząc biżuterię, obiekt lub instalację artystka pragnie wyrazić swoją wdzięczność Matce Ziemi. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, które wychowuje przez sztukę, głęboko wierząc,że kreatywność jest w życiu najważniejsza.

 

Van Gogh