Trochę nieskromnie, ale w pełni świadomie, zapowiadamy: to będzie wspaniały miesiąc spotkań w DKF Projekcja. Na ekranie pojawią się długo wyczekiwane festiwalowe perełki, które zachwycą nie tylko wytrawnych kinomanów, ale również tych, którzy swoją filmową pasję dopiero odkrywają.

Nasze pokazy otworzy 2 lutego doceniona w Wenecji i nagrodzona w Gdyni Chleb i sól - historia Tymka, młodego pianisty, który spędzając wakacje do rodzinnej miejscowości staje się świadkiem rosnących napięć na tle rasistowskim. W swoim pełnometrażowym debiucie, czerpiąc luźno z prawdziwych wydarzeń, Damian Kocur stworzył poruszającą i uniwersalną opowieść o przemocy, w której każdy z nas może się przejrzeć. Przesiąknięty realizmem obraz, swój autentyzm zawdzięcza nie tylko metodzie twórczej obranej przez reżysera, ale też fantastycznej obsadzie aktorskiej, złożonej w dużej mierze z naturszczyków.

 Chleb i sól

fot. Chleb i sól

Tydzień później, 9 lutego, pokażemy Aftersun Charlotte Wells. Kameralny dramat, rozpisany na jeden z najbardziej niezwykłych w historii kina duetów ojciec-córka (w tych rolach: nominowany do Oscara Paul Mescal i Frankie Corio), przenosi nas do tureckiego kurortu późnych lat 90., w którym bohaterowie spędzają wakacje. Ten utkany z impresji i ulotnych emocji film rozgrywa się gdzieś między kadrami. Zbudowany z niedopowiedzeń jest czułą opowieścią o dorastaniu, relacjach i rodzicielstwie.

 Aftersun

fot. Aftersun

W następny czwartek, 16 lutego, zapraszamy na Blisko - laureata Grand Prix ubiegłorocznego Cannes. To kolejny po Girl znakomity film Lukasa Dhonta, który z ogromną wrażliwością i talentem potrafi uchwycić ten trudny moment, jakim jest dojrzewanie. Tym razem belgijski reżyser portretuje dwóch 13-latków, których autentyczna, nieskrępowana przyjaźń zaczyna się rozpadać pod wpływem plotek i presji rówieśników. Subtelny, skupiony na gestach i spojrzeniach obraz, w niezwykle przejmujący sposób dotyka tematu uważności i odpowiedzialności za słowa.

 Blisko

fot. Blisko

Miesięczne seanse zakończymy 23 lutego nowym filmem Darrena Aronofskyego. Wieloryb jest adaptacją sztuki Samuela D. Huntera o tym samym tytule, która opowiada o chorobliwie otyłym mężczyźnie próbującym nawiązać relację z porzuconą niegdyś, a obecnie nastoletnią córką. Historia samotnego, uwięzionego w czterech ścianach Charliego zachwyciła jury festiwalu w Wenecji, skąd film wyjechał z czterema nagrodami. Duża w tym zasługa Brendana Frasera wcielającego się w postać głównego bohatera, o którym już teraz mówi się w kuluarach jako pewnym zwycięzcy oscarowego wyścigu.

Wieloryb 

fot. Wieloryb

Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować jeszcze o filmie przy gorącej herbacie, zapraszamy po pokazie do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 52 zł można nabyć w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie, jak i przez internet.

Z miłości do kina

To jeszcze nie koniec naszych propozycji, bowiem w lutym - w okolicy święta zakochanych - celebrujemy rocznicę powstania DKF Projekcja, który od roku nosi imię Grażyny Bożek-Szczepłockiej, jego założycielki. Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, zapraszamy na maraton "Z miłości do kina", który odbędzie się w sobotę, 11 lutego. W programie koncert piosenek walentynkowych w wykonaniu wokalistów Strefy Wokalu i Studia Piosenki SOK pod kierunkiem Aleksandry Cybuli i Darii Korowajczyk, a także przedpremierowe pokazy Turkusowej sukni oraz W gorsecie. Ponadto dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy konkurs filmowy z nagrodami i drobny poczęstunek między seansami. Karnety i bilety na sobotnią imprezę już są dostępne w sprzedaży. Rezerwacje przyjmujemy w godzinach otwarcia kasy pod numerem: 507 846 243.