Oscar i kobiety, czyli filmowy marzec w Rejsie...
- Szczegóły
Już jest gotowy plan seansów na kolejny miesiąc:) Bierzcie i korzystajcie!
Dla tych, którzy potrzebują, poniżej krótki przewodnik po repertuarze...
Marcowe Rejsy niewątpliwie upłyną pod znakiem Oscarów. Zanim poznamy laureatów Amerykańskiej Akademii Filmowej zapraszamy na „Tydzień z Oscarem”, czyli przegląd wybranych filmów nominowanych do złotej statuetki. Obok repertuarowych powtórek, czyli „Fabelmanów”, „W trójkącie”, „Wulkanu miłości”, „IO” czy „Wszystko wszędzie naraz” proponujemy także tytuły w naszym kinie premierowe.
Pokazy marcowe otworzymy obrazem, na który nasi widzowie czekali z wielką (nie)cierpliwością. Nic dziwnego, bo „Duchy Inisherin” to jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy z fenomenalnymi rolami Colina Farrella i Brendana Gleesona oraz dziewięcioma nominacjami na koncie. To mroczna, momentami absurdalna, momentami baśniowa tragikomedia o końcu męskiej przyjaźni na tle pięknej irlandzkiej przyrody.
Drugim filmem wysuwającym się na czoło w oscarowym wyścigu jest nominowany w sześciu kategoriach „Tar”, z rewelacyjną Cate Blanchett w roli uznanej kompozytorki, która zostaje pierwszą w historii dyrygentką największej niemieckiej orkiestry.
Tym tytułem płynnie przechodzimy do drugiego istotnego w marcowym repertuarze Rejsu wątku, czyli kina kobiecego. W tym temacie znajdziemy „Holy Spider”, oparty na faktach thriller i bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. Dziennikarka tropiąca seryjnego zabójcę pracownic seksualnych ma przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także religijnych przywódców, policję i media.
Temat przemocy wobec kobiet, choć tym razem w jedwabnych rękawiczkach, porusza również film „W gorsecie”. Sfilmowana z pazurem ponadczasowa opowieść wykorzystuje ikoniczną postać Sissy, Elżbiety Bawarskiej, cesarzowej Austrii i królowej Węgier, do nakreślenia uniwersalnego obrazu kobiety i jej roli w rodzinie, społeczeństwie i dziejach.
Końcówka miesiąca należeć będzie do kinematografii czeskiej, którą będziemy mogli podziwiać w dwóch skrajnie różnych odsłonach. Pierwszą z nich będzie komedia z tłem społecznym: „Właściciele” to film, który łączy w sobie potężną dawkę czeskiego humoru, doskonałe studium ludzkich charakterów oraz fantastyczną grę aktorską.
Drugi tytuł to gratka dla melomanów i wielbicieli filmów kostiumowych. „Il Boemo” to pełna porywającej muzyki historia Josefa Myslivečka, zapomnianego przez historię kompozytora operowego pochodzenia czeskiego.
W marcu kontynuujemy, rzecz jasna, nasze cykle filmowe: w ramach „Krótkiej Historii Polskiego Kina” pokażemy „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (18 marca), bohaterem marcowej „Sztuki w kadrze” będzie natomiast Amadeo Modigliani (19 marca). Po pokazie filmu, jak co miesiąc, zapraszamy na warsztaty pod kierunkiem Kamili Bednarz.
Nie zapominamy także o naszych najmłodszych widzach. Przez dwa pierwsze weekendy marca towarzyszyć nam będzie „Szczęście Mikołajka”, bohatera ukochanej przez małych i dużych czytelników serii książeczek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempégo. Po poranku filmowym w niedzielę 5 marca zapraszamy na tradycyjne już warsztaty familijne (obowiązują zapisy).
„Szkoła magicznych zwierząt” to propozycja dla młodych wielbicieli opowieści detektywistycznej doprawionej odrobiną magii i szczyptą przyjaźni.
Do zobaczenia na pokładzie!
03 - marcowy afisz kina Rejs 2023
03 - marcowy repertuar kina Rejs 2023
03 - opis marcowych filmów 2023