Przed nami majówka, chwila odpoczynku od codziennych obowiązków, czas dalszych bądź bliższych podróży. Mając świadomość, że powroty z długich weekendów bywają trudne, już teraz - profilaktycznie i na złagodzenie stresów pourlopowych - polecamy czwartkowe spotkania DKF Projekcja im. Grażyny Bożek-Szczepłockiej.

Otworzy je 4 maja pokaz filmu Peter von Kant François Ozona. To autorska wariacja na temat „Gorzkich łez Petry von Kant” (1972) Rainera Wernera Fassbindera i zarazem hołd złożony niemieckiemu reżyserowi. Historia tytułowego bohatera, opętanego miłością do młodego kochanka swojej dawnej muzy, w ujęciu francuskiego twórcy jest pełna ironii, dowcipu i prowokacji, a przy tym zrealizowana w doborowej obsadzie – w filmie zobaczymy m.in. Denisa Ménocheta, Isabelle Adjani i Hannę Schygullę, która wystąpiła w pierwowzorze.

Peter von Kant

fot. Peter von Kant

11 maja zapraszamy na Braty Marcina Filipowicza - opowieść o przyspieszonym dorastaniu oraz poszukiwaniu własnej drogi życiowej. Szczery, intymny, nakręcony w czerni i bieli obraz otrzymał nagrodę Sieci Kin Studyjnych na ubiegłorocznym festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. To kolejna produkcja ze Studia Munka, które wspiera twórców w realizacji autorskich, profesjonalnych debiutów, a zarazem pierwszy w historii polskiej kinematografii film osadzony w środowisku deskorolkowców.

Braty

fot. Braty

Tydzień później, 18 maja, na przedpremierowym seansie pokażemy Osiem gór. Nowe dzieło Felixa Van Groeningena, zrealizowane wspólnie z Charlotte Vandermeersch, jest ekranizacją bestsellerowej powieści Paola Cognettiego. Po amerykańskim debiucie belgijski reżyser wraca na stary kontynent, by opowiedzieć o 30-letnim Pietro, który porzuca miejskie życie i wyjeżdża w włoskie Alpy. Utrzymany w nurcie slow cinema film zabiera widzów w medytacyjną podróż w poszukiwaniu siebie, dla której tłem są dzika przyroda i monumentalne góry.

Osiem gór

fot. Osiem gór

Miesięczne spotkania zakończymy 25 maja filmem jednego z mistrzów rumuńskiej nowej fali - Cristiana Mungiu. Jego Prześwietlenie to fascynujący obraz małomiasteczkowej społeczności pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w piekarni nowych pracowników. Lokalność historii jest tylko pozorna. Poruszając szereg aktualnych tematów jak nacjonalizm, ksenofobia czy ekoaktywizm, reżyserowi w rezultacie udało się stworzyć uniwersalną opowieść, w której każdy z nas może się przejrzeć.

Przeswietlenie

fot. Prześwietlenie

Seanse klubowe odbywają się w każdy czwartek w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) zawsze o godzinie 18:00 i rozpoczynają się prelekcją filmoznawcy Bartosza Murawskiego. Wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować jeszcze o filmie przy herbacie i ciasteczkach, zapraszamy po pokazie do sali Tango (wejście z holu kina).

Miesięczny karnet w cenie 52 zł można nabyć wyłącznie w kasie kina. Na seanse prowadzona jest również sprzedaż pojedynczych biletów, dostępnych stacjonarnie i online.