W nadchodzącą niedzielę, 12 listopada, po raz ósmy włączamy się w obchody Europejskiego Dnia Kina Artystycznego, by wspólnie z kinami na całym świecie świętować wyjątkowość i różnorodność produkcji Starego Kontynentu, zarażając kolejne pokolenia miłością do europejskich filmów.

Młodych widzów zapraszamy o godz. 13:00 na francuską animację Pati i klątwa Posejdona - historię nieustraszonej myszki Pati i kota Sama, którzy wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji, a po seansie na bezpłatne warsztaty familijne inspirowane filmem. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem 507 846 243.

Pati i klątwa Posejdona

Następnie, za sprawą dokumentu Luki Viotto, przeniesiemy się do Florencji, by wędrując przez najważniejsze budynki i pałace miasta przyjrzeć się z bliska najpiękniejszym XV-wiecznym dziełom. Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu to również kolejna propozycja w cyklu Podróże ze sztuką. Seans rozpoczniemy o godz. 16:00.

 Galeria Uffizi

Dzień zwieńczymy o godz. 18:00 przedpremierowym pokazem litewskiego kandydata do Oscara Powoli. Film Mariji Kavtaradze to zmysłowa i prowokacyjna love story, kino namiętne i pełne pasji, które śmiało podejmuje temat nowych modeli relacji zadając pytanie: czy da się kochać nie pożądając?

Powoli

 

Autorką tegorocznej grafiki Europejskiego Dnia Kina Artystycznego jest Signe Baumane - łotewska niezależna artystka, reżyserka i animatorka, która tak opowiadała o idei, jaka przyświecała jej w trakcie tworzenia oprawy wizualnej:

Chciałam stworzyć obraz, który pokazuje kina arthousowe jednoczące ludzi. Myślałam o przyjemnym wieczorze, kiedy opuszczamy mieszkania, zostawiając migoczące i brzęczące urządzenia, które rozpraszają. Wspinamy się na dachy budynków, by tam wspólnie, choć osobno, doświadczyć wschodu księżyca - tego starodawnego ekranu, na który patrzymy i projektujemy swoje marzenia. Podobnie jak oglądamy filmy w kinie.

Podążając za jej myślą - i my zachęcamy, by tego dnia oderwać się od małych ekranów i w tej chwilowej, spontanicznie powstałej wspólnocie przeżywać w kinie filmowe emocje.

Bilety na seanse w cenie 18, 15 i 13 zł można nabyć w kasie kina oraz sprzedaży online.