Kino Rejs już po raz osiemnasty zaprasza na dziesięć dni festiwalowych wydarzeń w ramach MIEJSCA KOBIET.

Festiwal Miejsce Kobiet to interdyscyplinarna impreza, która nieprzypadkowo pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Poprzez proponowane działania chcemy aktywizować, wzmacniać i jednoczyć panie, mówić o wyzwaniach stojących przed kobietami, promować ich twórczość, a także zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną na kwestie związane z równouprawnieniem.

 

MK 2023 baner

 

Tegoroczna, już osiemnasta, edycja odbędzie się w dniach 24 listopada - 3 grudnia. Trzon festiwalu stanowią prezentacje nowych produkcji polskich oraz europejskich realizowanych przez kobiety i o kobietach. W programie pojawią się między innymi przedpremierowe pokazy filmów „Vika!” Agnieszki Zwiefki i „Apolonia Apolonia” Lei Glob, a także filmy poświęcone działalności wysokogórskiej kobiet: "Not Alone" oraz „Connection”. Zaplanowano również wydarzenia specjalne: pokaz dokumentu „Dziewczyńskie historie”, połączony ze spotkaniem z reżyserką Agą Borzym, spotkanie z aktorką Leną Górą po pokazie filmu „Imago” Olgi Chajdas, a także debatę z udziałem strażniczki Fundacji Rodzić po Ludzku po filmie „Zmysłowy poród”.

Wydarzeniem festiwalu będzie retransmisja z National Theatre w Londynie znakomitego monodramu "Fleabag" w wykonaniu rewelacyjnej Phoebe Waller-Bridge. Spektakl, który stał się inspiracją dla kultowego serialu BBC, celnie, bezlitośnie i jednocześnie przezabawnie puentuje absurdy życia współczesnej młodej kobiety.

Oprócz seansów w programie festiwalu przewidziano szereg imprez towarzyszących, m.in. koncert zespołu Ala Kryształ, wystawę fotografii Kamili J Gruss, warsztaty animacji poklatkowej, monodram ONA, spotkania podróżnicze, a także warsztaty rozwojowe, pieśniarskie i rękodzielnicze.

 

Zapisy i sprzedaż biletów już trwają.
Zapraszamy do kontaktu.

 

miejsca festiwalowe:
kino REJS, Emcek, Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22
Rękodzielnia, Słupski Ośrodek Kultury, ul. Wojska Polskiego 10

bilety na filmy: 18, 15, 13 zł
bilety na retransmisję: 25, 20 zł

rezerwacja biletów: 507 846 243
kasa kina czynna od wtorku do piątku w godz. 1400 - 1800 oraz pół godziny przed seansem

zapisy na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt: 507 846 243

 

Patronat logo

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Matronatem Prezydentki Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

 

MIEJSCE KOBIET 2023 afisz

 

 

Kuczyniecka Monika foto małeANIMA znaczy dusza - warsztaty animacji poklatkowej
24 - 26 listopada /piątek - niedziela/

piątek, 24 listopada, godz. 17 - 20
sobota, 25 listopada, godz. 10 - 15
niedziela, 26 listopada, godz. 10 - 13

prowadzenie: Monika Kuczyniecka
miejsce: Emcek
wstęp: 50,00 zł
obowiązują zapisy

Jak jest prawda o nas-kobietach? Zazwyczaj to, co siedzi głęboko w duszy jest najprawdziwsze. Czego pragniemy, jakie chcemy być? Czego doświadczać? Odpowiedzmy o sobie poprzez animację. Będziemy pracować w technice animacji poklatkowej, a różnorodność materiałów, w tym rysunek, plastelina, wycinanka, kolaż, da nam więcej możliwości w wyrażeniu siebie. Dobra zabawa gwarantowana.

Monika Kuczyniecka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (aktualnie UAP im. Magdaleny Abakanowicz). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wchodzi w skład trio audiowizualnego Ala Kryształ, które tworzy wraz z muzykami Marcinem Karnowskim i Radkiem Drwęckim. Autorka projektu RĘCE, KTÓRE LEPIĄ. W pracy wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której – w połączeniu z techniką poklatkową – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. Zajmuje się szeroko pojętym „Plasticine Designem” (animacja, ilustracja, mała forma rzeźbiarska). Stworzyła kilka animowanych teledysków, m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Jerza Igora, Czesława Mozila, Voo Voo, zespołu Dagadana, Na Górze, Rafała Ryterskiego. Zrealizowała adaptacje animowanych utworów literackich, między innymi dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik baśń H.Ch.Andersena oraz plastelinowy wiersz Stefana Themersona pt.”Komorne” dla Festiwalu Themersonów w Płocku. Monika od kilkunastu lat prowadzi także autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko, oczywiście z plasteliną w roli głównej:)

 

Pieśniowieść - warsztaty wokalne
25 listopada /sobota/, godz. 12.00 - 15.00

prowadzenie: Anna Niestatek
miejsce: Studio Inicjatyw, Emcek
wstęp: 30,00 zł
uczestnicy: powyżej 16 roku życia
liczba uczestników: maksymalnie 14 osób
obowiązują zapisy

Warsztaty „Pieśniowieść” poprowadzi Anna Niestatek, wokalistka, performerka i edukatorka muzyczna. W trakcie spotkania uczestniczki wykonają ćwiczenia oddechowe i emisyjne, poznają rys historyczny śpiewu białego oraz nauczą się kilku pieśni tradycyjnych, jednogłosowych i wielogłosowych). W programie znajdą się pieśni miłosne z terenów Polski, Gruzji, Serbii, Bułgarii i Ukrainy. Do udziału w zajęciach nie jest potrzebna znajomość nut, wszystkich melodii będziemy uczyć się metodą „ze słuchu”.

 

Ala Kryształ foto małeALA KRYSZTAŁ - koncert ilustrowany
26 listopada /niedziela/, godz. 18.00

miejsce: klub pARTer, Emcek
bilety: 30,00; 35,00 zł

Ala Kryształ – trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych. Kompozycji wizualnej tworzonej przez Monikę Kuczyniecką podczas live-actu towarzyszy animacja muzyczna Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, powstająca na instrumentach akustycznych i elektronicznych. Opowiadając historię, stawiają na jednorazowość i tymczasowość; adaptują przestrzeń zastaną na potrzeby danego widowiska. Każda instalacja stanowi odrębną całość i jest osobną sytuacją artystyczną.

 

 

 

Perfumy dla duszy obrazek małyPerfumy dla duszy - warsztaty
27 listopada /poniedziałek/, godz. 17.00 - 20.00

prowadzenie: Aleksandra Skierka
miejsce: sala Tango, Emcek
wstęp: 50,00 zł
obowiązują zapisy

Zapraszamy cię w eteryczną podróż w głąb własnej duszy. Własnoręcznie przygotujesz perfumy dla siebie i swojej przyjemności.

W tej edycji warsztatów skupimy się na zapachach, które przynoszą nam radość, ukojenie dla duszy albo powiew inspiracji. Sprawdzisz sama, co jest dla ciebie w tym momencie ważne, czemu warto się przyjrzeć i poświecić więcej uwagi. Będziemy pracować na ekstraktach roślinnych, olejkach eterycznych, izolatach naturalnych. Ale nie łudź się, ze powiem, ze nie będzie chemii w stworzonych przez nas perfumach bo pomimo zastosowania produktów pochodzenia naturalnego są to związki chemiczne, które mają właściwości wpływające na nasze ciało i samopoczucie. Opowiem ci o nich, a Ty zdecydujesz, które użyjesz w swoich perfumach. Może być też tak, że one same zdecydują za ciebie, jest bowiem udowodnione naukowo, że wybieramy te zapachy, które akurat są nam potrzebne w danym momencie życia.

Ola Skierka – zielarka, fitoterapeutka, miłośniczka perfumiarstwa i aromaterapii. W ciągłym procesie uczenia się wszystkiego, co akurat jest dla mnie fascynujące, uprawiam zioła na Farmie Uroczysko, z których przyrządzam wszelakie specyfiki dla ciała i duszy, kadzidła, maści, hydrolaty i nalewki.

 

 

 

 

LavendLove obrazekLavendLove - warsztaty
28 listopada /wtorek/, godz. 17.00 - 18.30

prowadzenie: Agata Sasiuk
miejsce: Rękodzielnia SOK
wstęp: 50,00 zł
obowiązują zapisy

Jaki bywa jesienny czas, wszyscy wiemy! Dlatego zadbajmy o siebie i podarujmy sobie chwilę odpoczynku, kreatywnej wolności! Zapraszamy do Rękodzielni na pachnące warsztaty relaksacyjne, podczas których odkryjemy kojący wpływ aromaterapii! Stworzymy wspólnie sojowe świece, które mają również wspaniałe zastosowanie w masażu. Zrobimy klasyczne kadzidła stożkowe ze zmielonej lawendy oraz rozgrzewających przypraw oraz poduszki na twarz z gryki i lawendy.

 

 

 

SOLO wśród reniferów foto małe 2Solo wśród reniferów
29 listopada /środa/, godz. 17.00

opowiada: Aleksandra Gostomska
miejsce: sala Tango, Emcek
wstęp bezpłatny, bez rezerwacji i zapisów

Aleksandra Gostomska - Słupszczanka, z wykształcenia architektka wnętrz, z pasją i zaangażowaniem prowadzi cukiernię, w której łączy zamiłowanie do dobrego smaku z miłością do estetyki. Chora na cukrzycę od 10 roku życia, udowadnia, że można w życiu robić rzeczy „pomimo”. Empatyczna, wrażliwa, twardo stąpająca po ziemi, z marzeniami, które rozpisuje na plan i skrupulatnie realizuje. Lokalna patriotka. Kocha podróże, góry i ludzi, ale ponad wszystko docenia samotność. Kiedyś napisze książkę.

 

 

The Beginning of You - wernisaż wystawy fotograficznej Kamili J Gruss
1 grudnia /piątek/, godz. 17.00

miejsce: sala Tango, Emcek
wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym od 24 listopada do końca roku

Kamila J Gruss – pochodzi ze Słupska, gdzie tworzy i mieszka. Jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku germanistyki. Edukację kontynuowała na Freie Universität w Berlinie, specjalizując się w literaturze niemieckiej i hiszpańskiej.
Choć w dziedzinie fotografii jest autodydaktą, to osiągnęła imponujący sukces jako laureatka wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jej prace były prezentowane na prestiżowych wystawach, takich jak Group Exhibition Sony World Photography Awards w Somerset House w Londynie, zarówno w 2018, jak i w 2022 roku. W swojej twórczości porusza ważne kwestie, koncentrując się na prawie kobiety do samostanowienia, decydowania o własnym ciele i podejmowania związanych z nim wyborów. Jej prace opowiadają o emocjach, depresji, samotności, a także o gniewie, strachu i miłości zakotwiczonych w otaczającej nas rzeczywistości. Jej twórczość posługuje się językiem snów i ciała, transformując ciało z tematu sztuki w jej podmiot. To płynne przenikanie myśli, snów i rzeczywistości tworzy niezwykle intymny obraz świata, który autorka przekazuje za pomocą własnej wrażliwości fotograficznej.

 

 

ONA obrazek małyONA - monodram w wykonaniu Karoliny Pożogi
1 grudnia /piątek/, godz. 19.00

Sekcja Teatralna Żarskiego Domu Kultury
scenariusz na podstawie sztuki „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi
reżyseria: Alicja Wróbel
miejsce: klub pARTer, Emcek
bilety: 15,00 zł

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z adwokatką Danutą Wawrowską.


Monodram powstał z długich rozmów o kobiecości i o zagrożeniach, na jakie narażone są kobiety we współczesnym świecie. Z obserwacji i doświadczeń bycia młodą kobietą w kraju, który podobno jest bezpieczny. Opowiada o walce z oczekiwaniami, zawiedzionych nadziejach, a przede wszystkim o bólu, który dotyka ofiary przemocy. To mocny głos w sprawie sytuacji kobiet w Polsce, ale też na świecie. Przedstawienie zostało przygotowane na 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i otrzymało nagrodę specjalną na finale centralnym w Słupsku w trakcie 20. Sam na Scenie. "Bezimienna bohaterka rozprawia się [...] z tematyką kobiecej cielesności, uczuciem zniewolenia, brakiem zrozumienia i doświadczeniem przemocy. Przeciwstawia się roli, w której chcieliby obsadzić ją przedstawiciele środowisk konserwatywnych. Czuć, ze Karolina swoją emocjonalną grą doskonale rozumie istotę problemu, z którym się mierzy na scenie. Podchodzi do tematu z należytą powagą, by w odpowiednim momencie ukłuć igłą szyderstwa." /Krzysztof Przygoda, "Sam na scenie" nr 2/2023/

Danuta Wawrowska - absolwentka wydziału prawa i administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi własną kancelarię prawniczą. Adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, specjalizuje się w prawie rodzinnym i karnym. Należy do Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W 2021 r. została Laureatką Forbes Woman & Fundacja Women in Law w rankingu 25 Najlepszych Prawniczek w Biznesie. W 2020 r. otrzymała odznakę honorową Rzecznika Praw Obywatelskich Za Zasługi Dla Ochrony Praw Człowieka. We wrześniu 2023 roku wraz z Adamem Bodnarem została laureatką jubileuszowego XV Kongresu Kobiet. Jest feministką, antyfaszystką, sojuszniczką osób LGBT+ i wegetarianką. Działa społecznie na rzecz wolności obywatelskich, wolnych sądów, wolnych mediów, wolnych wyborów, demokracji i praworządności. Od 2016 r. aktywnie uczestniczy w Ogólnopolskim Strajku Kobiet i działa na rzecz bezpiecznej aborcji i pełni praw reprodukcyjnych. Należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet w Warszawie. Zainicjowała ogólnopolską akcję “Alimenty to nie prezenty” i stworzyła projekt zmian przepisów w tym zakresie. Jest również autorką projektu zmiany definicji zgwałcenia w kodeksie karnym. Sprawa ta została nagłośniona w zainicjowanej przeze nią kampanii społecznej “Tylko TAK oznacza zgodę”.

 

 

U zrodel jogi himalajskiej fotoDo źródeł jogi himalajskiej - migawki z podróży
2 grudnia /sobota/, godz. 17.00

opowiada: Nina Budziszewska
miejsce: sala Tango, Emcek
uczestnictwo bezpłatne, bez rezerwacji i zapisów

Najwyższe góry świata, Himalaje, prawdopodobnie są miejscem narodzin jogi indyjskiej. To tutaj w ich surowych warunkach powstała filozofia jogi, która na trwałe zadomowiła się w myśli indyjskiej i szturmem podbiła serca i umysły Europejczyków. Tutaj także powstały wielorakie praktyki jogiczne, które nie tylko wyznaczały zasady etycznego zachowania, sposoby odżywiania, pierwsze pozycje jogi (asany) oraz bardziej skomplikowane metody praktyki (tapas), lecz także ugruntowały i udoskonaliły techniki pracy z oddechem i umysłem - pranajamę oraz medytację. Pierwsza część spotkania skoncentrowana będzie na opowieściach o poszukiwaniu jogi w bezkresnych himalajskich warunkach oraz doświadczaniu ich dobrodziejstw. Druga część, praktyczna, będzie warsztatem pranajamy - przećwiczeniem głównych rodzajów pranajamy (oddech zwycięzcy, oddech blasku głowy, oczyszczanie nozdrzy, przebicie słońca i przebicie księżyca) oraz wybranych sekwencji. Wszystkie ciekawskie osoby zapraszam do wstępnej lektury mojego bloga, gdzie na bieżąco relacjonowałam himalajskie doświadczenia.

 

 Himalaje foto małeWarsztat pranajamy
2 grudnia /sobota/, godz. 19.00 - 20.00

prowadzenie: Nina Budziszewska
miejsce: klub pARTer, Emcek
wstęp: 30,00 zł
obowiązują zapisy

Doktor Nina Budziszewska
- kierowniczka Pracowni Badań nad Jogą oraz adiunkta w Zakładzie Filologii Indyjskiej w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, indolożka (sanskrytolożka), filozofka i romanistka (język francuski), członkini Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, trenerka osobista z akredytacją REPs, prowadząca blog o jodze oraz Indiach (https://atelierjogi.org), a także autorka książek w tematyce jogicznej (m. in. "Himalaje. W poszukiwaniu joginów", za którą otrzymała Nagrodę Magellana 2020 - nagrodę główną w kategorii książka podróżnicza).

 

 

  Kobiece JA warsztat baner małyKobiece JA - warsztat o rozumieniu siebie
3 grudnia /niedziela/, godz. 10.00 - 13.00

prowadzenie: Monika Witkowska
miejsce: sala Tango, Emcek
wstęp: 30,00 zł
obowiązują zapisy

Bertrand Russell powiedział: “Kobieta jest jak matematyka: trudna do zrozumienia, ale fascynująca.” Często bywa tak, że same się zastanawiamy, dlaczego tak powiedziałam, zrobiłam, zdecydowałam... Na warsztacie odkryjemy wewnętrzne wzorce, które nieświadomie popychają nas w różnych kierunkach. Pobadamy, jak ukształtowały się nasze wewnętrzne skrypty i jakie przyzwolenia, nakazy czy zakazy je tworzą. W bezpiecznej kobiecej przestrzeni, w małej grupie, wspólnie odkryjemy fascynujący wewnętrzny świat. Zapraszamy do udziału.

Monika Witkowska - od 10 lat trenerka rozwoju osobistego, ukończyła Roczną Szkołę Analizy Transakcyjnej, certyfikowana trenerka PCM (Process Communication Model), w trakcie Programu Pomocy Psychologicznej w nurcie Gestalt.

 

Kambodża foto małeKambodża w pamięci, sercu i nogach
3 grudnia /niedziela/, godz. 14.00

opowiadają: Aldona Remelska i Izabela Bonk
miejsce: sala Tango, Emcek, wstęp bezpłatny, bez rezerwacji i zapisów