Konieczność modernizacji systemu grzewczego może być podyktowana różnymi czynnikami. Często jest to słaba wydajność stosowanego do tej pory rozwiązania, wpływ, jaki wywiera na środowisko lub wysokie koszty ogrzewania. Czy warto w tej sytuacji postawić na pompę ciepła? Poznaj zalety tego rozwiązania.
Jaka pompa ciepła sprawdzi się w wykończonym budynku?
Działanie pompy ciepła opiera się o zamianę energii pobieranej ze środowiska na ciepło dla domu. Źródłem tej energii mogą być zaś gleba, woda lub powietrze. Dwa pierwsze rozwiązania są skomplikowane do zrealizowania w wykończonym domu, który posiada zagospodarowaną przestrzeń (konieczne jest wykonanie odwiertów). Problemem nie będzie jednak zainstalowanie powietrznej pompy ciepła. Tutaj możesz wybierać spośród pomp typu powietrze-powietrze (ciepło jest wtłaczane razem z powietrzem) lub powietrze-woda (ciepło jest transportowane z powietrza do wody w systemie grzewczym budynku).
Który typ urządzenia wybrać podczas modernizacji? Jeśli szukasz wszechstronnych rozwiązań, idealnie sprawdzi się pompa powietrze-woda, które nie tylko zapewnia ciepło, ale też podgrzewa wodę użytkową. W praktyce wygląda to następująco:
- powietrze jest dostarczane do czynnika chłodniczego przy pomocy wymiennika ciepła (parownika),
- czynnik chłodniczy odbiera energię przy pomocy sprężarki, a następnie oddaje je do wody w systemie grzewczym.
Dzięki temu ciepła woda jest pompowana do różnych pomieszczeń, zapewniając optymalną temperaturę w całym budynku. Może się to odbywać za pośrednictwem np. kaloryferów lub ogrzewania podłogowego.
Zalety pompy ciepła powietrze-woda
Pompa ciepła powietrze-woda to ogromne udogodnienie oraz inwestycja na długie lata. Jakie jeszcze posiada zalety?
- łatwa obsługa (np. sterowanie z poziomu smartfona w nowoczesnych modelach),
- prosta instalacja (bez odwiertów i robót ziemnych),
- efektywna praca w niskich temperaturach (nawet przy zewnętrznej temperaturze wynoszącej -20ºC),
- możliwość integracji z istniejącym systemem grzewczym.
Pompa ciepła powietrze-woda może działać równolegle z innymi systemami. Urządzenie podłączysz też do systemu fotowoltaicznego, co będzie ekonomiczne, a zarazem ekologiczne.
Jak dobrać pompę ciepła do swoich potrzeb?
Decydując się na pompę ciepła powietrze-woda musisz wiedzieć, jak dopasować urządzenie do rodzaju budynku oraz swoich oczekiwań. Jedną z najistotniejszych kwestii jest moc cieplna pompy, uwzględniająca m.in. analizę termiczną i straty ciepła w budynku. Niezwykle ważne są też poniższe czynniki.
Miejsce instalacji
Pompę ciepła możesz zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz domu. Instalacja wewnętrzna jest z reguły zalecana w przypadku budynków z niewielką działką. Monoblokową pompę umieszcza się wówczas w pomieszczeniu technicznym (trzeba liczyć się z utratą niewielkiej ilości miejsca). Inna opcja to montaż urządzenia na zewnątrz, tuż przy fasadzie nieruchomości. Warto przy tym zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowany przez pompę: im niższy, tym lepiej.
Tryb pracy
Pompa ciepła może pracować w różnych trybach: stanowiąc jedyne źródło ogrzewania (tryb monowalentny), czy też być wspomagana przez dodatkową grzałkę (monoenergetyczny). Inne tryby pracy to biwalentny alternatywny (kiedy pompa dostarcza ciepło tylko do określonej temperatury zewnętrznej) oraz biwalentny równoległy (pompa wytwarza ciepło do określonej temperatury zewnętrznej, a następnie jest wspomagana przed drugie źródło ciepła). Przed zakupem urządzenia trzeba więc przeanalizować, który tryb pracy odpowiada Twoim potrzebom.
Nowoczesny system grzewczy w Twoim domu
Pompa ciepła powietrze-woda jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, dbasz o środowisko. Inwestycja w zaawansowane technologicznie urządzenie jest także korzystna z punktu widzenia wydajności, komfortu oraz ekonomiczności. Modernizacja zwiększy również wartość nieruchomości, co daje dodatkową korzyść przy ewentualnej sprzedaży.
Zastanawiasz się nad pompą, ale nie wiesz, które urządzenie wybrać? Sprawdź pompy ciepła STIEBEL ELTRON. Nowoczesne pod względem technologicznym pompy ciepła powietrze-woda, solanka-woda i woda-woda mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Profesjonalne doradztwo pomoże dokonać najlepszego wyboru, a kompleksowy pakiet serwisowy zapewni maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa.