cof

W Zespole Szkół Informatycznych i Szkole Mistrzostwa Sportowego w Słupsku odbyło się widowisko historyczne poświęcone tematyce XVII- wiecznej Rzeczypospolitej. Żywą lekcję historii zaprezentował Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodych słupszczan.

W trakcie przedstawienia uczniowie ze Słupska poznali historię XVII- wiecznej Rzeczypospolitej; mieli okazję zobaczyć jaką bronią posługiwano się w tamtych czasach, jakie panowały zwyczaje – w sferze kultury, strojów, sposobu zachowania. Widowisko prowadził Krzysztof Górecki, założyciel Teatru Historycznego „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”, współtwórca oraz organizator historycznej części “Bitwy pod Grunwaldem”, odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie z Jarosławem Struczyńskim – inicjatorem odbudowy zamku gniewskiego, brał udział w odbudowie zamku oraz w tworzeniu produktu turystycznego „Zamek w Gniewie – Podróż w Przeszłość”.

W wydarzeniu oprócz prowadzącego i dwóch aktorów wzięli udział słupscy uczniowie. Całe wyposażenie, które zaprezentował Teatr Historyczny stanowią dokładne repliki sprzętów wykorzystywanych w danej epoce historycznej. Aktorzy odtwarzają je we współpracy z historykami, archeologami i rzemieślnikami z Polski i zagranicy. Koordynatorem słupskiego przedstawienia był Andrzej Fijałkowski, nauczyciel historii w słupskim ZSI.

– Zostałem zaproszony w podróż przez wieki. W trakcie lekcji żywej historii miałem okazję dobrze się bawić i przy okazji zdobyć wiedzę historyczną. Widowisko poruszało także zagadnienia dotyczące kształtowania postaw patriotycznych, obywatelskich i szacunku do państwa. Blisko godzinę barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, uzbrojenia oraz dużą dawką wiedzy podanej w ciekawej formie – mówi zachwycony Patryk, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku.

Chorągiew Komturstwa Gniewskiego skupia ludzi zafascynowanych historią. Jego członkowie są inicjatorami oraz założycielami Bractwa Rycerskiego Zamku Gniewskiego oraz Konfraterni Św. Wojciecha, współtwórcami świetności zamku w Gniewie oraz turniejów i inscenizacji historycznych tam organizowanych. Teatr odtwarza rozmaite okresy historyczne i militarne (starożytność, średniowiecze, czasy nowożytne, polskie, krzyżackie, szwedzkie, pruskie i inne) dbając o szczegółowe odtworzenie realiów epoki. Jego członkowie od wielu lat z powodzeniem uczestniczą w licznych turniejach rycerskich w kraju i zagranicą. Od 1998 roku Chorągiew Komturstwa Gniewskiego współorganizuje największe w Polsce inscenizacje historyczne takie jak „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Vivat Vasa!”.