Jak działa proces klimatyzacji

Sama zasada działania klimatyzacji polega na pobieraniu energii w jednym miejscu i oddanie jej w drugim. Aby to się udało musimy mieć jednostkę wewnętrzną jak i zewnętrzną oraz miedziane rury, które łączą obie jednostki. Samymi rurami przepływa czynnik chłodniczy, który pobiera energię w jednym miejscu, aby potem oddać ją w innym.

Na czym polega chłodzenie?

Jednostka wewnętrzna - same gorące powietrze wywiewa wentylator na wymiennik ciepła, przez który płynie czynnik chłodniczy. Czynnik ten pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest chłodniejsze powietrze.

Miedziane rury – przez nie płynie czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna - dzięki sprężeniu czynnik chłodniczy zostaje ogrzani i zwiększa się jego punkt wrzenia. W tej jednostce, ciepło uzyskane w wyniku sprężenia zostaje oddane do powietrza na zewnątrz za pomocą wentylatora, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła.

Czynnik chłodniczy - ciekły czynnik chłodniczy powraca do jednostki wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna - czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.

Cykl mieszany

Klimatyzacja działa podobnie jak lodówka. Czynnik chłodniczy przepływa przez system zmieniając swój stan skupienia. Cykl chłodniczy składa się z kilku procesów. Jeśli poszukujesz profesjonalistów, polecamy zajrzeć na https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

Samym sercem klimatyzatora jest sprężarka, która pompuje czynnik chłodniczy przez system. Przed kontaktem z sprężarką czynnik chłodniczy jest po prostu gazem pod niskim ciśnieniem. W sprężarce gaz zostaje poddany wysokiemu ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze, żeby następnie mógł przepłynąć w stronę skraplacza.

W skraplaczu gorący gaz oddaje swoje ciepło do powietrza na zewnątrz, przez co staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem.

Ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie ciecz, dzięki czemu temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. Powstaje więc zimny rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.

Rozprężony czynnik płynie do parownika, gdzie przez parowanie pochłania ciepło z pomieszczenia przechodząc tym samym w stan gazowy. Gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie wszystko się powtarza.

Klimatyzacja jest więc całym procesem dostosowania temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza do pomieszczenia. Klimatyzacja jest czymś więcej niż tylko chłodzeniem przestrzeni, w której żyjemy bądź pracujemy.

Jakie są funkcje klimatyzatora?

Chłodzenie - klimatyzacja umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Zawsze możemy stworzyć odpowiednie warunki dla naszego samopoczucia. Nie tylko możemy dzięki temu odczuwać komfort, ale i również poczucie świeżości i aktywności przy nawet najtrudniejszych warunkach na zewnątrz.

Wentylacja – dodatkowo do klimatyzacji możemy zintegrować wentylację. Wyciąga powietrze z pomieszczenia, a wprowadza czyste powietrze z zewnątrz. Jeśli poza sezonem nie używamy klimatyzacji, wentylacja może pracować cały czas.

Oczyszczanie - wszystkie jednostki wyposażone są w filtry, które pochłaniają kurz, pyłki czy dym. Należy pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów.

Grzanie - dodatkową funkcją klimatyzatora może być grzanie. Dzięki temu możemy cieszyć się stałą i idealną temperaturą niezależnie od pory roku.

Osuszanie – podczas pracy klimatyzacji, urządzenie osusza również powietrze co daje większy komfort domownikowi. Musimy pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje rozwój bakterii i pleśni w pomieszczeniu.