Co to jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro to przestrzeń biurowa, która wcale nie jest taka wirtualna. jak sugeruje nam nazwa. Moda na wirtualną przestrzeń biurową narodziła się pod koniec ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, podbijając kolejne rynki na przestrzeni następnych lat. Wirtualne biuro to przestrzeń stworzona głównie dla freelancerów i małych, jednoosobowych działalności gospodarczych. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie, obsługując swoich klientów. Jednakże podczas rejestracji działalności są zobligowani do podania fizycznego adresu swojej firmy - i tutaj naprzeciw ich oczekiwaniom swoją ofertę mogą przedstawić firmy, które zajmują się profesjonalnym udostępnianiem takiej przestrzeni przedsiębiorcom.

Zalety wirtualnego biura

Wirtualne biuro ma wiele zalet dla freelancerów i małych przedsiębiorców, chociaż nawet małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z oferty tego typu e-biur. Po pierwsze - mniejszy koszt siedziby swojej firmy. Wirtualne biuro nie generuje dla nich kosztów związanych z pobudowaniem, przystosowaniem i utrzymaniem budynku oraz zakupu wyposażenia, zatrudnianiem personelu, podatkami od nieruchomości, kosztem czynszu i opłat za media - a szczególnie przy początkowej fazie powstawania firmy skuteczność w obniżaniu kosztów zbędnych może się okazać kluczem do ostatecznego sukcesu i wzrostu wartości firmy w przyszłości. Po drugie - wirtualne biuro to często także prestiżowa lokalizacja i możliwość skorzystania z rozpoznawalnego adresu, dzięki którym potencjalni kontrahenci będą przychylniej patrzeć na naszą firmę. Lokalizacja pomaga również w wizytówkach internetowych, dzięki czemu nasza firma może wyświetlać się także w centrum miasta tam, gdzie szukają usług nasi potencjalni klienci i tam, gdzie najczęściej zlokalizowane są wirtualne biura. Po trzecie - przestrzeń coworkingowa. Dużo e-biur oferuje swoim klientom dostęp do wspólnej przestrzeni - biurek z miejscem do pracy czy sal konferencyjnych, gdzie można fizycznie spotkać się ze swoim kontrahentem, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Z pewnością spotkanie się w eleganckim biurowcu będzie dużo korzystniejsze niż np. spotkanie się z nim w naszym mieszkaniu bądź domu.

Logo-wirtualne-biuro-nowogrodzka

Jakie usługi dodatkowe świadczą wirtualne biura?

Dodatkowymi usługami, które najczęściej świadczą firmy wynajmując wirtualne biuro, są usługi biurowe oraz księgowe. Firmy wynajmujące przestrzeń biurowe mogą także odbierać za Ciebie telefony oraz korespondencję, dostarczając Ci ją np. za pomocą skanu. Bardzo często tego typu firmy zajmują się także księgowością, a więc rozliczaniem faktur i prowadzeniem ksiąg rachunkowych, dzięki czemu przedsiębiorca może skoncentrować swoją uwagę na tym, co najważniejsze w działalności gospodarczej - zdobywaniu i obsłudze swoich klientów. Wspomnieliśmy wcześniej o przestrzeni do pracy - najczęściej e-biura udostępniają (w ramach abonamentu bądź za dodatkową opłatą) miejsce do pracy (tzw. biurko) lub sale konferencyjne.

Dla kogo wirtualne biuro?

Wirtualne biuro sprawdzi się zarówno dla "wolnych strzelców", czyli freelancerów, jak i dla małych, jednoosobowych działalności. Wirtualne biuro to jednak także przestrzeń dla większych firm - jak np. agencji marketingowych, firm prawniczych czy przedsiębiorstw, które wchodzą na nowy rynek i w początkowej fazie rozwoju na nowym terytorium wystarczy im wirtualna przestrzeń biurowa. Wirtualne biuro pozwala na wygenerowanie oszczędności, outsourcing usług biurowych i księgowych, a także na zapewnieniu prestiżowej lokalizacji.