Bezpieczeństwo seniorów jest dla słupskich policjantów bardzo istotne. Funkcjonariusze regularnie uczestniczą w spotkaniach z osobami starszymi i przekazują im aktualne informacje dotyczące metod działania przestępców. W środę i czwartek takie działania realizowane były w Ustce i Słupsku. Apelujemy o prowadzenie własnych działań ze swoimi najbliższymi, dziadkami, rodzicami, sąsiadami i informowanie ich o występujących zagrożeniach. Tylko świadomy senior, to bezpieczny senior.

W tym, tygodniu policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku spotkali się z seniorami ze Słupska i regionu. W środę zostali zaproszeni na Sesje Rady Seniorów Gminy Ustka, a w czwartek rozmawiali z seniorami w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy usłyszeli aktualne informacje na temat metod działania przestępców. Policjanci zwrócili uwagę, że oszuści mogą zadzwonić nawet w środku nocy, aby dodatkowo osłabić czujność swoich rozmówców i przekazać im informację o poważnym zdarzeniu z udziałem najbliższego członka rodziny.

Z uwagi na to, że coraz większa grupa seniorów korzysta z bankowości internetowej, funkcjonariusze omówili także tematykę przestępców, którzy do wyłudzenia pieniędzy wykorzystują wiadomości mailowe i sms, w których zawarte są linki, przenoszące na fałszywe strony banków. Wpisując na takiej stronie dane do logowania na konto bankowe, jest duże ryzyko, że w ich posiadanie wejdzie oszust, który następnie wypłaci oszczędności z naszego konta.

Organizowane przez policjantów spotkania sprawiają, że świadomość seniorów jest coraz większa. Nabytą wiedzę, seniorzy przekazują dalej swoim najbliższym, aby ich także uchronić przed działaniem oszustów. Jednak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom starszym odgrywają też ich najbliżsi. To właśnie wnuki, dzieci, rodzeństwo i wszystkie inne osoby, które kontaktują się z osobami starszymi, powinny prowadzić całoroczne działania, które uświadomią o występujących zagrożeniach i wpłyną na podejmowane przez seniorów decyzje.