Dzisiaj od wczesnych godzin porannych policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku brali udział w zorganizowanej przez Przedszkole nr 8 w Słupsku akcji pn. „Jestem bezpieczny – jeżdżę w foteliku”. Celem tych działań było zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na bezpieczeństwo dzieci, a szczególności na ich prawidłowe przewożenie w fotelikach.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku wraz z funkcjonariuszem zajmującym się profilaktyką społeczną wzięli udział w działaniach realizowanych przez Przedszkole Miejskie nr 8 w Słupsku. W środę od wczesnych godzin porannych sprawdzali, czy rodzice i opiekunowie przywożą swoje dzieci do przedszkola zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prowadzili rozmowy i zwracali ich uwagę na to, że dziecko w trakcie podróży samochodem powinno być chronione w sposób szczególny, a w przypadku chwili nieuwagi i gwałtownego hamowania brak fotelika może mieć tragiczny finał.

Kiedy wszystkie dzieci dotarły bezpiecznie do przedszkola, policjanci zorganizowali dla nich spotkanie, na którym opowiadali o pracy w policyjnym mundurze, a także przekazywali informacje na temat bezpiecznego zachowania w samochodzie, w przedszkolu, w domu i na podwórku. Wszystkie dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały tego, co mają im do przekazania mundurowi i obiecały, że będą stosować się do ich rad.

W Polsce przy przewożeniu dziecka w samochodzie od wielu lat obowiązuje kryterium wzrostu. Bez fotelika mogą podróżować dzieci, które mają więcej niż 150 cm wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko osiągnęło wzrost 135 cm, a jego waga i budowa nie pozwalają na przewożenie go w takich urządzeniach. Fotelik powinien być zgodny z masą i wzrostem dziecka (wartości podawane są przez producentów na urządzeniach).
Wyposażenie samochodu w używany fotelik może być bardzo ryzykowne, takie urządzenie mogło brać udział w zdarzeniu drogowym i stracić swoje właściwości. Dbajmy o prawidłowe przewożenie dzieci w naszych samochodach. Ich bezpieczeństwo jest najważniejsze.