Zielone budownictwo w Trójmieście – trend z przyszłości?

Zasady eko-budownictwa stają się normą działalności deweloperskiej – i jest to spowodowane nie tylko tym, że często korelują z najnowszymi wymogami prawnymi, ale też korzyściami płynącymi z eko-podejścia do nieruchomości.

Na czym polega eko-budownictwo? Jakie ma perspektywy na przyszłość? Dzisiaj rozpatrujemy te i inne aspekty nowoczesnego trendu na przykładzie rynku pierwotnego w Trójmieście.

Osiedla coraz bardziej eko – na czym to polega?

Kierunek eko-budownictwa ciągle wzbogaca się w nowe rozwiązania i technologie, ale już dzisiaj w wielu osiedlach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni spotkamy liczne elementy wyposażenia i infrastruktury przyjazne środowisku. Polscy i międzynarodowi deweloperzy (na przykład, Skanska) dostosowują się do nowych zasad gry i poniekąd podejmują się rywalizacji – ponieważ eko-technologie również odczuwalnie podnoszą status inwestycji.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • fotowoltaika – dość kosztowny, ale w końcu opłacalny sposób na akumulowanie energii słonecznej, którą są zasilane części wspólne lub lokale (jeśli mówimy o domach jednorodzinnych). Mimo, że obecnie zainstalowanie paneli fotowoltaicznych jest dość drogim przedsięwzięciem, coraz więcej deweloperów decyduje się na jego wdrożenie;
  • oświetlenie LED – jest niepozornym, ale już ogólnie przyjętym standardem nowych osiedli, który w rzeczywistości bardzo istotnie obniża wydatki na prąd. Ponadto w wielu inwestycjach montowane są czujniki ruchu dodatkowo oszczędzające energię. Badania zużycia prądu w inwestycjach wielorodzinnych wykazują, że dzięki technologii LED oraz czujnikom ruchu można zaoszczędzić nawet 80 procent wydatków na oświetlenie;
  • systemy rekuperacji wody deszczowej – początkowo były powszechnie stosowane w inwestycjach jednorodzinnych: do podlewania ogródka, spłukiwania sedesu oraz innych potrzeb użytkowych, ale obecnie są aktywnie używane również w inwestycjach wielorodzinnych. Uzbieraną w zbiornikach wodą zwłaszcza podlewa się aranżacje roślinne na terenie osiedli;
  • instalacje promujące użytkowanie elektrycznych środków transportu – są to przeważnie ładowarki do aut i innych pojazdów o napędzie elektrycznym. Instalowane są w halach garażowych oraz w naziemnych strefach parkingowych.
  • energooszczędne materiały ociepleniowe i dobra termoizolacja okien – nowoczesne trzyszybowe okna stosowane są prawie w każdej nowej inwestycji w Trójmieście, a wymogi prawne zobowiązują deweloperów do używania tylko i wyłącznie certyfikowanych materiałów nie zagrażających środowisku.

Eko-budownictwo – dodatkowe wydatki dla deweloperów czy tendencja przyszłości?

Deweloperzy Gdańska i innych miejscowości w obrębie Trójmiasta nagminnie przyswajają budowlane ekotrendy. Nie tylko dlatego, że dążą do bycia eko, ale też z powodu nowych wymogów prawnych – aktualne wytyczne zawierają regulacje co do wysokiej efektywności energetycznej oddawanych do użytku mieszkań, akceptowanych materiałów budowlanych oraz polecanych do wdrożenia technologii.

Coraz więcej inwestycji w Trójmieście posiada międzynarodowe certyfikaty ekologicznego budownictwa. Do najbardziej renomowanych należą certyfikaty BREEAM i LEED – są one przyznawane tylko tym inwestycjom, które zostały wzniesione z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Przykładowo, w Gdańsku certyfikatem LEED wyróżniono inwestycję Riverview – kompleks apartamentowy położony nad Kanałem na Stępce w obrębie Śródmieścia.

Owszem, wdrożenie eko-rozwiązań wymaga nakładu pracy oraz dodatkowych wydatków, lecz korzyści z nich czerpane będą w ciągu kolejnych dziesięcioleci – i deweloperzy, myśląc przyszłościowo, już dzisiaj stawiają na budownictwo oparte o zasady eko.