Sushi ma naprawdę wiele zalet. Niektóre z nich to sam smak, lekkość oraz łatwość przyswajania przez nasz organizm. Do tego każdy ze składników sushi jak i także każdy dodatek wpływa pozytywnie na nasz stan zdrowia. Pierwsza najważniejsza kwestia to wartość odżywcza ryb.

Sushi w rozumieniu bezpośrednim nie odnosi się w sposób bezpośredni do surowych ryb. Zaś z drugiej strony w Japonii nikt nie jada tylko i wyłącznie rolek z omletem oraz ogórkiem. Ryba to bez wątpienia główny składnik sushi. Dzięki temu potrawa jest bardzo bogata w kasy OMEGA 3. Tłuszczowe kwasy są bardzo chwalone przez dietetyków. Ryby mają działania dobroczynne dla układu sercowo-naczyniowego oraz dla układu neurologicznego. Kwasy tłuszczowe obniżają także poziom cholesterolu oraz zapobiegają tętniczemu ciśnieniu. Odpowiadają także za blokowanie krwionośnych naczyń.

Nie tylko surowa ryba

Jeszcze raz warto podkreślić, że sushi to nie tylko surowa ryba. Sama nazwa odnosi się do ryżu, który jest zaprawiany specjalnym octem. Mowa o occie ryżowym. Ma on działanie przeciwbakteryjne jak i także przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Do tego jest to nieodłączny składnik japońskiej kuchni. Częścią sushi w Japonii jest także imbir. Pomaga on na odświeżenie kupek smakowych. Imbir odpowiedzialny jest za zwiększenie koncentracji, łagodzi bóle głowy, działa przeciwobrzękowo oraz łagodzi miesiączkowe bóle. Prawdziwym rytuałem jest zanurzenie sushi w sposób delikatny w sojowym sosie. Sojowy sos także zasługuje na chwilę uwagi. Nie tylko ze względu na walory smakowe. Bowiem sos sojowy zawiera bardzo dużo białka czy też żelaza. Wspomaga to trawienie. Dodatkowo pomaga w zabijaniu infekcji okrężnicy.

Kolejne wyjątkowe składniki

Pomimo, że nie znajdziemy w każdym kawałku sushi wodorostów nori, to są używane one aby nadać potrawie formy odpowiednie. Nori jest wzmacniaczem metabolizmu. Do tego stanowi cenne źródło minerałów oraz witamin. Głównie chodzi o jod. Jego niedobór doprowadzić może do zaburzeń fizycznych oraz psychicznych. Z kolei popularny chrzan wasabi zawiera dużą ilości witaminy C. Wykazuje także antybakteryjne działania. Wasabi co ciekawe także zawiera duże ilości związków siarki, które hamują ekspansję bakterii jamy ustnej. Bakterie te są groźne ponieważ niszą szkliwo. Do tego mogą wnikać do środka. Kwasy przez nie wytwarzane nie są tak silne, aby prowadzić do powstawania ubytków w zębach.

Sprzymierzeńcem w walce z tymi właśnie bakteriami jest popularne wasabi. Na uwagę zasługuje również zielona herbata. Śmiało można o niej powiedzieć, że jest najbardziej tradycyjnych japońskim napojem. Zielona herbata zawiera tak zwane garbniki taniny. Uspokajają one oraz relaksują nasz organizm. Z kolei polifenole mają bardzo silne antyoksydacyjne właściwości, które pomagają chronić przed szkodliwymi rodnikami organizm. Teanina, która się wydziela podczas parzenia to aminokwas, który stymuluje mózgowe procesy. One z kolei sprzyjają niezwykle koncentracji.

Więcej informacji

Więcej ciekawych potraw znajdziesz w menu restauracji Gold Sushi - sushi Bielany i okolice - sprawdź więcej