Układy scalone możemy dziś znaleźć wszędzie. Są podstawą współcześnie stosowanej elektroniki i, choć te dzisiaj produkowane mają niewielkie rozmiary, kryją w sobie ogrom elementów. To właśnie one odpowiadają za działanie wielu przedmiotów codziennego użytku, jak chociażby komputery, karty bankomatowe czy karty SIM.

Czym jest układ scalony?

Posiłkując się definicją, układ scalony to układ, który spełnia określone funkcje dzięki odpowiedniemu umieszczeniu elementów takich jak diody, tranzystory, oporniki, kondensatory, na podłożu lub w nim. Ważne jest, aby były one zamocowane w sposób stały, bo tylko wtedy mogą spełniać swoją funkcję. Każdy układ zawiera w sobie od kilku do nawet setek milionów elementów elektronicznych przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. Nie zawsze tak jednak było.

Pierwsze układy scalone powstały w 1958 roku, ale zawierały co najwyżej kilkanaście elementów. Przełomem okazało się stworzenie mikroprocesora, dzięki czemu możliwe stało się umieszczenie kilku milionów elementów na krzemowej płytce o powierzchni 1 cm kwadratowego. Dziś mogą być to nawet setki milionów części.

Rodzaje układów scalonych

Układy można podzielić ze względu na budowę. I tak, wyróżniamy:

• Układy monolityczne, w których wszystkie elementy wykonane są w monokrystalicznej strukturze przewodnika, a większość tych elementów to tranzystory o odpowiednich końcówkach;

• Układy hybrydowe, w których na płytki z izolatora nanosi się kolejne warstwy: przewodnik i materiał rezystywny, które poddaje się wytrawieniu. W efekcie powstają rezystory oraz układ połączeń elektrycznych.

Istnieje także podział ze względu na stopień scalenia:

• SSI, małej skali integracji, do 100 elementów lub 10 bramek,

• MSI, średniej skali, 10-100 bramek oraz 100 do 1000 elementów,

• LSI, dużej skali, 100-1000 bramek oraz 1000-10000 elementów,

• VLSI, wielkiej skali, ponad 10000 bramek oraz ponad 100000 elementów,

• ULSI, ultra-wielkiej skali, parametry powyżej VLSI.

Zastosowanie układów scalonych

W dzisiejszych czasach układy scalone można spotkać praktycznie wszędzie. Stosowane są głównie w branży komputerowej, telekomunikacji, ale także w automatyce przemysłowej. Coraz częściej pojawiają się również w sprzęcie wojskowym czy w motoryzacji.

Gdzie kupić układy scalone?

Istnieje wiele miejsc, w których można zakupić układy scalone różnych typów. Aby nabyć urządzenia dobrej jakości, warto poszukać sprawdzonej hurtowni. Polska firma Micros oferuje szeroki wybór układów, w tym typu driver, rodzaj układu Darlington, takich jak STMicroelectronics ULN2003d1013tr.