Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Słupsk

RPA - kraj na południu Afryki, który warto poznać

Szukając egzotycznych kierunków podróży, mało kto rozważa wyjazd do Republiki Południowej Afryki. Może dlatego, że ten kraj znajduje się na samym krańcu południowej Afryki, tak daleko, że po prostu się o nim zapomina? Jedno jest pewne: lokalizacja jest jedynym powodem, by skazywać to państwo na zapomnienie. Chociaż i to jest słabą wymówką w czasach, gdzie w niemal każdy zakątek ziemi można komfortowo dolecieć samolotem. RPA nie jest wyjątkiem. Ten kraj ma zaskakująco wiele do zaoferowania: piękne krajobrazy, ciekawe miasta, fascynującą, choć niestety również smutną historię i dużą różnorodność kulturową.

Jak zorganizować wycieczkę do RPA?

Decydując się na podróż do RPA, należy zastanowić się, czy będzie się ona odbywać za pośrednictwem biura podróży, czy na "własną rękę". Z wielu powodów warto jednak skorzystać z pośrednika, który zajmie się całą organizacją wyjazdu. RPA to kraj bardzo zróżnicowany, w którym ludzie posługują się rozmaitymi językami. Jest to również państwo z dużą skalą przestępczości. Biuro podróży posiada wiedzę i doświadczenie w organizacji przejazdów oraz załatwieniu zakwaterowania. Zna zasady panujące na miejscu i rozumie lokalną kulturę.

Wycieczki do RPA organizuje m.in. biuro Logos Tour. Ich oferta podróży do RPA wyróżnia się ciekawym, zróżnicowanym i intensywnym planem podróży, obejmującym wszystkie opisane poniżej miejsca, jak i kilka dodatkowych. Istnieje również możliwość pojechania w ramach jednej podróży do trzech afrykańskich krajów, takich jak Botswana, Zimbabwe i właśnie RPA. Ze szczegółowymi opisami podróży zapoznać się można na stronie biura podróży. Indywidualnie zorganizowany wyjazd jest możliwy, ale z pewnością będzie wymagał dużo pracy i godzin spędzonych przed komputerem w poszukiwaniu noclegów i połączeń. Na miejscu z kolei będzie rodził stres i sprawiał, że zamiast cieszyć się wyjazdem, trzeba będzie przejmować się kwestiami logistycznymi.

Jakie miasta trzeba odwiedzić w RPA?

Będąc w RPA koniecznie trzeba odwiedzić największe miasto tego kraju - Johannesburg. Ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze niewiele ponad sto lat temu istniała tu skromna wioska poszukiwaczy złota. Dziś miejsce to tętni życiem, pełne jest muzeów, restauracji i sklepów, a także tłumów na ulicach. Następna w kolejce do odwiedzenia jest Pretoria, gdzie znajduje się siedziba prezydenta i rządu RPA. Choć jest to stolica, miasto zachowało swój kolonialny charakter i pełne jest spokojnych dzielnic willowych. Na obrzeżach miasta dotrzeć można nawet proste chaty. W RPA koniecznie zobaczyć trzeba Port Elizabeth - ważny ośrodek handlu i przemysłu. To właśnie tu ponad 500 lat temu dotarli pierwsi Europejczycy - pochodzący z Portugalii żeglarze Bartolomeu Diaz i Vasco da Gama. Na liście nie może zabraknąć również Kapsztadu z zabytkowym centrum. To jedno z najsłynniejszych miast Afryki charakteryzuje się malowniczym usytuowaniem. Otaczają je góry. Z Góry Stołowej (1084 m. n.p.m.), na którą można wyjechać koleją liniową, roztacza się piękny widok na miasto. Warto także zajrzeć do Durbanu, gdzie znajduje się największy port RPA. To także idealne miasto na relaks, ze względu na mnogość piaszczystych plaż i Ocean Indyjski, w którym można popływać.

RPA - kraj pięknych krajobrazów

Piękna natura to jeden z atutów RPA. Zachwycają tu Góry Smocze pełne interesujących formacji geologicznych. Z pewnością trzeba tu zobaczyć słynny Przylądek Dobrej Nadziei, skąd rozpościera się wspaniały widok na ocean. Z kolei Park Narodowy Krugera to największy rezerwat zwierząt w tej części Afryki. Można tu podglądnąć życie dzikich i egzotycznych zwierząt, takich jak antylopy gnu, słonie, krokodyle czy żyrafy. Ciekawym miejscem jest także Rezerwat Wodny Saint Lucia, gdzie znajduje się największe w Afryce estuarium, czyli lejkowe ujście rzeki, które powstało w wyniku działania pływów morskich. Zajmuje ono obszar 325 km kwadratowych! Perełką jest również Park Narodowego Tsitsikamma, gdzie można przejść się po podwieszanym moście Storms River, z którego roztaczają się oszałamiające widoki dookoła. Warto zaplanować przejazd Trasą Ogrodów (Graden Route), która łączy Tsitsikamme z Mossel Bay. Jest to krótki, ale niezwykle malowniczy odcinek wybrzeża.

RPA - idealny kierunek na wakacje

RPA to idealny kierunek dla wszystkich osób, które cenią sobie słoneczną pogodę, piękne i zróżnicowane krajobrazy, a także ciekawe miasta. Jest to także strzał w dziesiątkę dla ludzi, których interesuje aspekt kulturowy. RPA to istny tygiel, w którym mieszka kilkadziesiąt grup etnicznych mogących pochwalić się swą odrębną kulturą i zwyczajami. To kraj wielu języków. To także państwo, gdzie o prawa człowieka walczył Nelson Mandela. Prawda o RPA jest z pewnością złożona. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to niezwykłe miejsce na ziemi. Podróż do RPA z pewnością zapisze się w pamięci na długie lata, a piękne zdjęcia przedstawiające widoki z najważniejszych Parków Narodów będą zachwycać wszystkich oglądających.