Najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki dla firm

Każdy kto posiada własną firmę wie, że rachunki za prąd to spory comiesięczny wydatek. Stanowią one dużą część ogólnych kosztów przedsiębiorstwa. W niektórych przedsiębiorstwach część ta może być jeszcze większa. Niestety z roku na rok ceny za prąd są coraz wyższe. Nic nie wskazuje na to, że ma się to w przyszłości zmienić. Ciągle rosną ceny za węgiel oraz opłaty za emisję dwutlenku węgla. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na alternatywne rozwiązania. Przykładem tego jest fotowoltaika.

Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na fotowoltaikę?

Jeśli zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu potencjału instalacji fotowoltaicznej, musimy zwrócić uwagę na parę czynników, dzięki czemu będzie ona jeszcze wydajniejsza. Kluczem do sukcesu jest właściwie wykonany projekt. Wpływ na wydajność instalacji ma przede wszystkim lokalizacja. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju waha się od 1050 do 1160 kWh na m2 na rok. Oznacza to, że taka sama instalacja fotowoltaiczna zamontowana w różnych częściach kraju będzie produkować inną ilość energii elektrycznej.

Bardzo ważna jest także zastosowana technologia w naszych panelach fotowoltaicznych. W zależności od użytych podzespołów można uzyskać różną ilość energii. Najbardziej wydajne są panele monokrystaliczne, jednak są one najdroższym rozwiązaniem. Największą popularnością cieszą się panele polikrystaliczne. Użyta technologia w panelach ma także wpływ na utratę mocy paneli w okresie ich użytkowania.

Przy montażu instalacji trzeba zwrócić uwagę na kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych oraz ich orientacji względem południa. Właśnie ten kierunek posiada największy potencjał do produkcji prądu. Należy także zadbać o to, aby miejsce, gdzie znajdują się panele fotowoltaiczne było jak najmniej zacienione.

Trzeba wiedzieć o tym, że istnieją różne rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Obecnie wyróżniamy dwa systemy. Pierwszym jest on-grid, który jest najbardziej popularny w naszym kraju. Cała instalacja jest podłączona do sieci energetycznej, gdzie przesyła się całość albo część produkowanej energii.

System off-grid nie jest podłączony do sieci. Wszystkie nadwyżki, jakie wyprodukuje nasza elektrownia, będą magazynowane za pomocą akumulatorów. To rozwiązanie jest wybierane szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na całkowitym uniezależnieniu się od operatora lub wtedy, gdy nie mamy w ogóle dostępu do sieci energetycznej.

Opłacalność inwestowania w fotowoltaikę

Zastanawiasz się nad tym, jakie korzyści przyniesie Ci inwestowanie w instalację fotowoltaiczną? Jak już wyżej wspominaliśmy, fotowoltaika pozwala na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Dla niektórych jest to najważniejszy argument przy decydowaniu się na to rozwiązanie. Pamiętajmy także o tym, że posiadają taką instalację uniezależniamy się od operatora energetycznego. Fotowoltaika jest także ekologicznym rozwiązaniem, przez co możemy liczyć na poprawę wizerunku naszego przedsiębiorstwa.

Decydując się więc na fotowoltaikę zyskujemy kontrolę nad wydatkami, samodzielność energetyczną, oszczędności oraz budujemy swój pozytywny wizerunek. Właśnie z tych powodów jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w przedsiębiorstwach.