Ciekawostki gastronomiczne dla osób zmagających się z chorobami jelit

Choroby jelit zmuszają do gwałtownej zmiany nawyków żywieniowych. W dużym stopniu trzeba w tej sytuacji zrezygnować niestety z rzeczy w jadłospisie, których jedzenie sprawia nam największą przyjemność. Zespół jelita drażliwego, dysbioza jelitowa, częste niestrawności, wzdęty brzuch - codzienność nagle staje się uciążliwa. Nieleczone choroby jelit potrafią rozregulować nam cały harmonogram dnia. W jakie składniki się zaopatrzyć, aby przyspieszyć regenerację jelit, pozbyć się ciągle wzdętego brzucha, a przy okazji oczyścić cały organizm z nadmiaru toksyn?

Detox dla jelit - stosuj zdrowe i smaczne koktajle!

Zielone koktajle na bazie wyłącznie naturalnych składników pozwolą nam szybko uporać się z postępującymi chorobami jelit. Dobrze jest mieć w tej sytuacji blender kielichowy pod ręką. Możemy w nich przygotowywać świeże koktajle nawet kilka razy dziennie. Najlepiej smakują po długotrwałym schłodzeniu w domowej lodówce, ale można je wypijać również bezpośrednio po przyrządzeniu.

Jak zrobić pyszny koktajl leczący jelita?

Do stworzenia odżywczego, pełnego witamin koktajlu potrzebne będą składniki, które bez problemu znaleźć można w każdym sklepie spożywczym. Kolejno wrzucamy do kielicha blendera:

  • solidną garść szpinaku
  • pokrojoną gałąź selera naciowego
  • 2 solidne łyżki siemienia lnianego
  • garść migdałów
  • mrożone owoce leśne - maliny, borówki, jeżyny
  • winogrona, najlepiej ciemne
  • 1 solidnego i dojrzałego banana dla osłodzenia koktajlu
  • natkę pietruszki

Po skompletowaniu wszystkich składników całość zalewamy wodą. Jej ilość zależy od tego, czy chcemy mieć rzadszy, czy też nieco gęstszy koktajl. Wystarczy kilkanaście sekund pracy blendera i w mgnieniu oka mamy smaczny specjał pomagający odzyskać naszym zmęczonym jelitom dawną kondycję.

Dlaczego właśnie takie składniki, a nie inne?

Składniki stosowane do koktajli zielonych nie wzięły się w nich przypadkowo. W szpinaku znajdziemy bogactwo żelaza, które jest niezwykle ważne dla sprawnej pracy naszych jelit. Siemię lniane to nieograniczone źródło antyoksydantów. Mrożone owoce zagwarantują dostarczenie polifenoli. Banan to cenne źródło potasu. Warto pamiętać, że migdały dopiero po wstępnej obróbce mechanicznej uwalniają wszystkie swoje cenne składniki odżywcze i oczyszczające nasz układ trawienny. Natki pietruszki nigdy dość. Jeśli chcemy, aby żelazo zawarte w koktajli przyswajało się przez nasz organizm jeszcze lepiej, możemy na końcu dodać do całości sok z połowy wyciśniętej cytryny. Dzięki temu wzbogacimy także smak koktajlu, będzie lekko kwaskowy. Odżywimy nasze jelita, a przy okazji orzeźwimy się w czasie upału.

Dodatkowe informacje: Bracia Budnik - sprawdź więcej o ciekawych przepisach i ciekawostkach gastronomicznych

Zielone koktajle na co dzień

Tego rodzaju przyrządzane domowe koktajle pić należy przynajmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej po dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szybko widać rezultaty stosowania kuracji koktajlowej. Wzdęcia brzucha pojawiać się będą coraz rzadziej, sam brzuch stanie się bardziej płaski. Nasza twarz przestanie wyglądać na zmęczoną. Odżyje także skóra, zwłaszcza wokół oczu. Odzyskamy witalność oraz dobre samopoczucie.