Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Słupsk

Czy warto korzystać z usług eksperta finansowego?

W dużej większości w przypadku zakupu mieszkania występuje konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dobra oferta może być trudna do znalezienia, zwłaszcza jeśli występuje w parze z brakiem wiedzy oraz doświadczenia. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie ekspert finansowy. Czy rzeczywiście warto skorzystać z jego usług?

Czym zajmuje się ekspert finansowy?

To osoba, która pomaga klientom zapoznać się z proponowanymi kredytami, ich tematyką. Wyjaśnia, jakie muszą zostać spełnione warunki, aby otrzymać kredyt. Informuje również o najważniejszych aspektach prawa bankowego. Działania ekspertów finansowych zostały unormowane prawnie ustawą z 2017 roku (Ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami).

Ekspert finansowy pomaga rozeznać się w produktach i ofertach bankowych, zasadach udzielania kredytów. Tłumaczy też często niejasne zapisy w umowach. Finalnie przedstawia on ofertę kredytu, która jest najbardziej dopasowana do potrzeb klienta (jeśli chodzi o kredyt hipoteczny - pomaga również sporządzić dokumenty). Ponadto prowadzi również negocjacje z bankiem.

Najważniejsze zadanie eksperta finansowego to zapoznanie się z możliwościami finansowymi klienta i dobranie dla niego najlepszej oferty.

Kredyt przez pośrednika - czy jest droższy?

Pośrednik nie zawsze musi być ekspertem finansowym. Aktualne prawo zezwala na nazywanie kogoś ekspertem finansowym jedynie w sytuacji, gdy osoba ta działa w stu procentach niezależnie, co oznacza, że nie pobiera wynagrodzenia od banku, którego ofertę proponuje. Pośrednik to osoba, która zajmuje się ofertami tylko jednego banku i pobiera prowizję od każdego kredytu.

Mimo to kredyt wzięty przez pośrednika droższy nie będzie, ponieważ wynagrodzenie, jakie zostanie mu wypłacone realizowane jest przez bank, który z nim współpracuje. Klienci nie ponoszą z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Jednak oczywiste jest, że pośrednik będzie próbował przekonać klienta do oferty banku, z którym aktualnie współpracuje.

W Polsce pośrednictwo finansowe jest bezpłatne (niezależnie od oferty kredytowej). Klient może zyskać współpracując z pośrednikiem.

W przypadku eksperta finansowego nie da się konkretnie ustalić, ile jego usługi kosztują. Wpływ na wysokość jego wynagrodzenia zależny jest od wielu czynników. W wielu przypadkach pierwsze spotkanie z nim realizowane jest za darmo, a cena następnych zależy od warunków ustalonych z ekspertem.

Czy warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego?

Ofert kredytów na rynku jest wiele. Przy nikłym rozeznaniu usługi eksperta finansowego mogą okazać się niezbędne, bowiem wyjaśni on trudne zapisy w umowach oraz dobierze ofertę najbardziej dopasowaną do potrzeb klienta.

Ekspert finansowy jest dobrze obeznany na rynku kredytów, zna prawo bankowe oraz wszelkie procedury. Pomaga wypełniać niezbędne dokumenty, może on także negocjować z bankiem. Jest w stanie zwiększyć zdolność kredytową klienta. W przypadku braku czasu - składa on wniosek kredytowy do banku w imieniu klienta.

Ekspert finansowy to osoba, która zmniejszy strach przed formalnościami bankowymi.

Ekspert finansowy Tomasz Wostal - zobacz ofertę dopasowaną do Twoich wymagań.