Ile zarabia lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny? Sprawdzamy zarobki w polskiej służbie zdrowia

O zarobkach osób pracujących w służbie zdrowia krąży wiele legend. Jak to w końcu jest? Czy są wystarczająco wynagradzani? Czy jednak mają prawo do narzekań? Ile zarabia lekarz? Ile dostaje pielęgniarka? Na jakie zarobki może liczyć ratownik medyczny?

Ile zarabia psycholog, psychiatra, psychoterapeuta?

Psychologia to popularny kierunek studiów. Są i takie osoby, które idą na medycynę, by zostać psychiatrą. A jak jest z psychoterapeutami? Który z zawodów związanych z leczeniem ludzkiej psychiki jest najbardziej dochodowy? To, jak wygląda ścieżka kariery, a także ile zarabia psychoterapeuta, psycholog, psychiatra sprawdza www.celnie.pl. Zobacz w poradniku, na jakie dochody można wówczas liczyć. Jednak jak się okazuje, nie są to zawrotne sumy. Co więcej, osoby o tego typu specjalizacji, często mają kilka źródeł dochodu, właśnie dlatego trudno jest ustalić, jakie mają zarobki. Ponadto, jak w wielu branżach bywa – są one uzależnione nie tylko od ilości pracy, ale i stażu oraz lokalizacji.

Ile zarabia lekarz?

Warto wiedzieć, że wynagrodzenie pracowników medycznych zatrudnionych na etacie jest wyliczane w oparciu o tzw. współczynnik pracy dla danej grupy zawodowej. Warto wiedzieć, że za podstawę do wyliczeń przyjmuje się współczynnik pomnożony przez średnią płacę brutto w gospodarce za poprzedni rok. W 2021 roku została podpisana ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie ze zmianami, lekarz, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny ma najniższe wynagrodzenie w kwocie 6 769 zł brutto.

Lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny ma najniższe wynagrodzenie w wysokości 6 201 zł. Lekarz bez specjalizacji, a więc rezydent, który pracuje w szpitalu i POZ szkoląc się przez 5-6 lat, by uzyskać tytuł lekarza specjalisty, dostanie minimum 5 478 zł. Zaś stażysta (lekarz, który po zdobyciu dyplomu lekarskiego odbywa przez rok obowiązkowy staż pozwalający lepiej zapoznać się z pracą w ochronie zdrowia) zarabiać ma minimum 4 186 zł.

Ile zarabiają pielęgniarki i ratownicy medyczni?

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magistra pielęgniarstwa, ale też położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, które uzyskały tytuł specjalisty w swojej dziedzinie, mogą liczyć na zarobki w wysokości 5 478 zł brutto.

Pielęgniarki lub położne po studiach, ale bez specjalizacji mają najniższe wynagrodzenie w wysokości 4 186 zł. Ten sam współczynnik, a więc i takie same zarobki są dla ratowników medycznych.

Oczywiście wszystkie wyżej podane zarobki są wyrażone w kwotach brutto. Ponadto dotyczą minimalnych płac zasadniczych. Do nich należy doliczyć inne obowiązkowe, bo ustawowo ogłoszone składniki, takie jak dodatek stażowy, dodatek za pracę w nocy i w święta.

Czy takie zarobki są wystarczające? Strajki pokazują, że niekoniecznie. Oczywiście zarówno lekarze, jak i pielęgniarki czy ratownicy medyczni szukają dla siebie dodatkowego dochodu, pracując w kilku miejscach, w tym w placówkach prywatnych.