Słupscy policjanci wezmą udział w wojewódzkich działaniach kontrolno-prewencyjnych pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". W środę i czwartek funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Mundurowi sprawdzą także czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”. Funkcjonariusze przypomną także o istotnej roli odblasków, które zdecydowanie poprawiają widoczność dla drodze.

Statystyki wypadków drogowych w Polsce wskazują, że znaczącą grupą uczestniczącą w zdarzeniach drogowych są piesi. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy obszarów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej.

Niestety coraz częściej w zdarzeniach drogowych biorą udział użytkownicy hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego, które po samodzielnych modyfikacjach rozwijają znacznie większe prędkości od dopuszczalnych. Połączenie modyfikacji pojazdu z brakiem rozsądku, może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

·         wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,

·         poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,

·         poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,

·         przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

·         przebiegać tuż przez pojazdem,

·         wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,

·         wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

·         poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła

- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.