Faktoring – kim są faktor i faktorant?

Zdobywając coraz to większą popularność w świecie finansowym, faktoring jest usługą, która zawierana jest pomiędzy dwoma jednostkami – faktorem i faktorantem. Co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami, jaka jest relacja pomiędzy nimi i za co są odpowiedzialne? Warto się temu przyjrzeć, aby zrozumieć, jak działa ten nowoczesny sposób finansowania.

Faktorant – kim jest?

Oferta faktoringu zawsze ma dwie strony. Jedną z nich jest faktorant, który jest przedsiębiorcą wystawiającą faktury z odroczonym terminem płatności. Faktury te pozwalają danemu kontrahentowi na spłatę należności w terminie oddalonym nawet o 120 dni. Jest to typowe rozwiązanie w szerokiej gamie branż – szczególnie transportowej, budowlanej oraz handlowej. Wiąże się ono jednak z możliwością zamrożenia środków, które są w danym momencie niezbędne do prowadzenia działalności, a w tym spłaty koniecznych należności. Rozwiązaniem staje się podpisanie umowy z firmą faktoringową, co czyni z przedsiębiorcy faktoranta.

Za co odpowiedzialny jest faktorant?

Podpisując umowę, należy pamiętać, że faktorant posiada swoje obowiązki. Trzeba tutaj zadbać przede wszystkim o:

  • dostarczenie odpowiednich faktur, które mają zostać sfinansowane – w zależności od umowy, mogą to być wszystkie faktury lub tylko ich część,
  • odpowiedzialność za zobowiązania pieniężne kontrahenta – faktoring niepełny zakłada zwrot zaliczki, jeśli kontrahent nie wypłaci należności; faktoring pełny eliminuje ten aspekt, przenosząc odpowiedzialność na faktora.

Oprócz obowiązków ważne są też prawa. Kluczowym prawem faktoranta jest otrzymanie środków od faktora, które są wypłacone zgodnie z warunkami uzgodnionymi przez obie ze stron, w co wliczają się prowizje i pozostałe opłaty.

Kto może zostać faktorantem?

Faktoring był przez długi czas dostępny głównie dla większych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku. Dziś coraz więcej firm oferuje te usługi, przez co wymagania podjęcia współpracy są coraz niższe. Oznacza to, że faktorantem może dziś zostać przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a nawet i freelancer. Niepotrzebna jest zdolność kredytowa, a dokumentacja ograniczona jest do minimum.

Faktor – kto to?

Z racji na wprowadzenie postaci faktoranta, faktor nie jest już tajemnicą. Jest to każda instytucja finansowa, która oferuje usługę faktoringu. Najczęściej jest to profesjonalna firma, która specjalizuje się w tej właśnie działalności, jednak czasem może to być także bank. Niezależnie pod jaką postacią występuje, faktor jest stroną, która oferuje finansowanie faktorantowi, czyli swojemu klientowi. 

Za co odpowiada faktor?

Tak samo, jak w przypadku faktoranta, również faktor posiada swoje obowiązki, które musi spełnić. Tutaj konieczna jest:

  • wypłata środków – musi ona zostać przeprowadzona na wcześnie ustalonych z faktorantem warunkach, nie odstępując od nich nawet na krok,
  • przejęcie odpowiedzialności za kontrahenta – tutaj mowa jest o faktoringu pełnym, w którym faktorant zrzeka się tej odpowiedzialności; konieczny jest przez to monitoring spłat, jak i umiejętność wprowadzenia możliwych działań windykacyjnych,
  • odprowadzanie prowizji – znów konieczne jest przestrzeganie wszystkich elementów umowy, niezależnie czy jest to stała opłata abonamentowa, czy prowizja rozliczana od każdej faktury.

Co cechuje dobrego faktora?

Współpraca z faktorem jest zwykle długoterminowa, przez co warto wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze. Co charakteryzuje faktora, któremu można zaufać?

  • Szerokość oferty – im więcej możliwości, tym łatwiejsza personalizacja umowy. Warto stawiać na faktorów, którzy mają doświadczenie w pracy w różnych modelach rozliczeniowych.
  • Koszta – im niższe, tym lepiej. Oczywiście wszelkie odstępstwa od normy i nadzwyczaj atrakcyjne oferty należy obejrzeć dokładnie, gdyż mogą nieść ze sobą więcej szkód, niż pożytku.
  • Renoma – dobre opinie o faktorze są podstawą do zaufania. Warto spojrzeć na oceny usług zbliżonych formą do tych, które dotyczą naszych zamysłów.
  • Czas realizacji – faktoring to często ratunek w trudnych sytuacjach, przez co sprawne wypłaty są ważnym aspektem dobrego faktora.

Co warto wiedzieć o samym faktoringu?

Faktoring to usługa, która ma wiele zalet, posiadając przy tym kilka wad. Wiedząc już o jednostkach uczestniczących, warto też spojrzeć na charakterystykę samego faktoringu.

Zalety faktoringu:

  • prosta i szybka możliwość odmrożenia środków, co poprawia płynność finansową,
  • nieskomplikowane procedury skorzystania z usług,
  • możliwość administracji należnościami przez faktora,
  • dostępność dla praktycznie każdego przedsiębiorcy.

Wady faktoringu:

  • koszty prowizyjne mogą być stosunkowo wysokie,
  • możliwe uszczerbki na relacji faktoranta z kontrahentem,
  • potencjalna konieczność zwrotu zaliczki przy faktoringu niepełnym.

Faktor i faktorant to dwie strony tego samego medalu, którego zwiemy faktoringiem. Jeden nie mógłby funkcjonować bez drugiego, a razem tworzą duet, który pomaga sobie nawzajem. Każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się, czy zostanie faktorantem to dobre rozwiązanie w jego przypadku. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, warto znaleźć faktora, który spełnia wszystkie wymagania, co zapewni długą i korzystną współpracę.