21 września br. podczas we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS. To akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowania na drodze. Na kierujących czekają warsztaty udzielania pierwszej pomocy oraz upominki.

Działania koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL i wspierane przez Komisję Europejską oraz Europejską Radę bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przez cały tydzień prowadzone są akcje kontrolne i edukacyjne. 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku koordynujący projekt
w województwie pomorskim przygotowali liczne atrakcje edukacyjne z nagrodami dla kierujących oraz pasażerów. Do współpracy włączyły się także instytucje pozapolicyjne: Krajowe Centrum BRD, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Ochotnicza Straż Pożarna w Żukowie, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, Pomorska Rada BRD oraz koncesjonariusz autostrady AmberOne.

Działania kontrolne będą prowadzone przez funkcjonariuszy pomorskiej drogówki oraz inspektorów transportu drogowego na terenie całego województwa. Specjalne punkty, w tym ważenie pojazdów ciężarowych, zostaną przygotowane na węzłach komunikacyjnych przy autostradzie AmberOne. Kierujący mogą spodziewać się wzmożonych kontroli ukierunkowanych na zachowania przyczyniające się do tragicznych skutków wypadków drogowych, tj.: nadmierna prędkość, alkohol, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie.

W środę, 21 września br. w godz. 10:00 – 14:00, zorganizowane zostaną dwa punkty edukacji drogowej – jeden na terenie OSP w Żukowie, drugi na MOP Kleszczewko kierunek Łódź (autostrada A1).  Niewątpliwymi atrakcjami będą warsztaty udzielania pierwszej pomocy oraz możliwość wypróbowania alkogogli. Ponadto na punktach będzie można sprawdzić swój czas reakcji za pomocą refleksomierza, a także płynność jazdy w teście Stewarda. Dla osób, które wezmą udział w akcji przygotowano atrakcyjne nagrody związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Szczegółowe informacje o działaniach podejmowanych w poszczególnych krajach oraz materiały promujące akcję znajdują się na stronie internetowej: https://www.roadpolsafetydays.eu/