Praca w Słupsku — na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie?

Słupsk to sporych rozmiarów ośrodek przemysłowy, w którym kluczowe znaczenie dla gospodarki mają firmy z sektora drzewnego, spożywczego i metalowego. Jest to interesujące miejsce, w którym można rozpocząć lub kontynuować swoją karierę zawodową również w innych branżach. Według Barometru Zawodów 2022 istnieją jednak profesje, na które w Słupsku jest największe zapotrzebowanie. Jakie zawody obejmują? Podpowiadamy.

Praca w Słupsku — duży deficyt poszukujących zatrudnienia

Stopa bezrobocia w Słupsku utrzymuje się na nieco wyższym poziomie niż średnia krajowa. Jednak istnieją pewne stanowiska, na których według Barometru Zawodów w 2022 roku jest duży deficyt poszukujących pracy. Oznacza to, że tego typu zatrudnienie można znaleźć wręcz od ręki. Dotyczą one pracowników budowlanych, a także przetwórców mięsa i ryb. W obu przypadkach jest to dość ciężka praca fizyczna, która jednak nie wymaga dużego doświadczenia i wykształcenia. Dlatego też braki kadrowe w tych miejscach często są uzupełniane przez cudzoziemców

Praca w Słupsku — deficyt poszukujących zatrudnienia

Deficyt osób, które wpiszą w wyszukiwarkę frazę ”praca Słupsk”, zobaczą przede wszystkim oferty związane z branżą budowlaną. Na szybkie zatrudnienie mogą więc liczyć dekarze, blacharze, murarze, tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych. W tym regionie poszukiwani są także nauczyciele przedszkolni i przedmiotów ogólnokształcących oraz języków obcych. Tak jak w pozostałych regionach Polski deficyty pracowników notują niemal wszystkie szpitale i placówki ochrony zdrowia. Poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści, a także biolodzy i biotechnolodzy.

W sektorze usługowym w Słupsku brakuje sprzątaczek i pokojówek, kucharzy, kelnerów i barmanów, a także sprzedawców i kasjerów. Bez problemu ciekawą ofertę pracy znajdą również kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz magazynierzy. W przemyśle wciąż brakuje chętnych do wykonywania prostych prac produkcyjnych, ale i operatorów obrabiarek skrawających, a także maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.

Praca w Słupsku — nadwyżka poszukujących zaludnienia

Jedyną grupą zawodową w przypadku której występuje nadwyżka poszukujących pracy w Słupsku to ekonomiści. W pozostałych zawodach notuje się równowagę między popytem a podażą. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć zatrudnienia na innych stanowiskach niż wcześniej wymienione, ponieważ takie ogłoszenia stale pojawiają się na portalach branżowych, a także innych stronach. Bez wątpienia jednak w Słupsku znacznie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie pracownikowi fizycznemu niż administracyjnemu.