Czy miejsce rowerów składanych jest już tylko w muzeum?

Wiele urządzeń, które pamiętamy sprzed lat, dawno trafiły do lamusa. Niektóre z nich jednak wracają, i to w wielkim stylu. Jednym z takich sprzętów jest rower składany. Popularne składaki można było kiedyś spotkać niemal w każdym domu (a na pewno na każdym balkonie). Po tym, jak na rynek trafiły prawdziwe rowery, wydawało się, że o składakach zapomnimy już na zawsze. A jednak dziś okazuje się, że znów wracają do łask. Oczywiście w nowoczesnej, ulepszonej wersji. To dlatego, że składane rowery mają mnóstwo zalet, które ułatwiają nam funkcjonowanie w mieście.
Nieduże wymiary ułatwiają transport
Podstawową cechą roweru składanego jest kompaktowy rozmiar. Tego typu pojazd ma niewielkie koła (zwykle 16-20 cali) oraz krótką ramę z zawiasem pośrodku. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany, jest dość lekki albo bardzo lekki. Dzięki takiej konstrukcji łatwo można go spakować i zabrać w dowolne miejsce, praktycznie każdym środkiem transportu. Nadaje się on do przewożenia windą, samochodem, autobusem, a nawet jachtem. Na miejscu wystarczy kilka ruchów, by cieszyć się wolnością jazdy na rowerze.
Kompaktowe wymiary po złożeniu ułatwiają również przechowywanie tego typu pojazdu. Jeśli zaopatrzymy się w stosowny pokrowiec, możemy w sposób niemal niezauważalny przechować go przez zimę w małym mieszkaniu, garażu czy piwnicy. Wszędzie tam, gdzie miejsce jest cenne, a nie chcemy rezygnować z ulubionego roweru.
Rowery łatwo się rozkładają i są wygodne w użytkowaniu
Współczesne składaki charakteryzują się łatwością w składaniu i rozkładaniu. Ich lekkie i dobrze opracowane konstrukcje, pozwalają na swobodne manipulowanie nawet niezbyt wprawnym użytkownikom. Do tego, podobnie jak inne rowery miejskie, zwykle wyposażone są one w wygodne siodełka, zapewniające komfort jazdy każdej osobie. Obniżona rama natomiast ułatwia częste wsiadanie i zsiadanie nawet osobom starszym czy po urazach.
Na jakich trasach najlepiej sprawdzają się rowery składane?
Dzisiaj do ruchu ulicznego w miastach najlepiej nadają się pojazdy małe i zwrotne. Jeśli do tego chcemy łączyć podróż kilkoma środkami komunikacji (na przykład dojeżdżamy do centrum miasta pociągiem), rower składany wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zalicza się go do gatunku rowerów miejskich, ponieważ świetnie sprawdza się w ruchu ulicznym. Wprawdzie jego niewielkie wymiary wymagają dobrze utwardzonych nawierzchni, ale przecież takich właśnie w mieście jest najwięcej. Jako pojazdy służące głównie do szybkich dojazdów, najlepiej sprawdzą się na krótkich i średnich trasach. Krótko mówiąc, jest to dobre rozwiązanie do osób dojeżdżających do pracy, na uczelnię czy po niewielkie zakupy.
Zdarzają się też modele lepiej radzące sobie na mniej przygotowanych drogach. Takie można spakować w samochód, by na miejscu swobodnie zwiedzać okolicę.
Rodzaje rowerów składanych
Podobnie jak w przypadku zwykłych rowerów, również tutaj dostępne modele różnią się konstrukcją i wyposażeniem. Sklep rowerowy Słupsk oferuje zarówno pojazdy z napędem jednobiegowym, jak i wielobiegowym (zwykle 6 biegów). W zależności od wyposażenia zmienia się komfort jazdy, a także wygoda użytkowania i cena. Dostępne są rowery z różnym wyposażeniem, można też zaopatrzyć je w światła, błotniki, stopkę czy bagażnik. Istnieją też modele składane na trzy części, co daje jeszcze większą kompaktowość.
Miłośnicy jazdy wspomaganej z pewnością zainteresują się rowerem składanym elektrycznym, który łączy w sobie nowoczesny design, klasyczną składaną ramę oraz wyjątkową wygodę użytkowania. Z takim pojazdem każda jazda po mieście okaże się prawdziwą przyjemnością.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski