Czy parownica zastąpi żelazko?

Na rynku dostępne są różne urządzenia do prasowania, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu idealnie zadbanej odzieży. Mamy żelazka, steamery, szafy prasujące parą i zaawansowane systemy stosowane najczęściej w przemyśle. Parownica i żelazko są jednak najpopularniejsze i najczęściej polecane, jeżeli chcesz nadać odzieży ładny, schludny wygląd w relatywnie krótkim czasie.

Tradycyjne żelazko parowe

Żelazko parowe to klasyczne urządzenie do prasowania, które wykorzystuje wysoką temperaturę stopy do wygładzania tkanin. Co więcej, posiadają dodatkowy zbiornik na wodę, który pozwala na generowanie pary wodnej i wypuszczanie jej na tkaninę by ją zmiękczyć. Para wodna pomaga w łatwiejszym usuwaniu zgnieceń i odświeżaniu materiałów z naleciałych zapachów.

Żelazka parowe nadają się do prasowania różnego rodzaju tkanin, od cienkiej bawełny po gruby len. Nowoczesne modele umożliwiają prasowanie w pionie, co jest przydatne w przypadku prasowania np. zasłon czy firanek. Jednak minusem tego sprzętu jest waga. Przeciętnie żelazko waży około 1 kilograma, a do tego należy doliczyć wodę którą wlewamy do zbiorniczka. Sprawdź ranking żelazek, aby poznać najczęściej polecane i najmocniejsze modele klasycznych urządzeń prasujacych.

Parownica do ubrań

Steamer to bardzo przydatne narzędzie, które może pomóc w usuwaniu zgnieceń i odświeżaniu odzieży, ale nie zastąpi tradycyjnego żelazka w niektórych sytuacjach. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Po pierwsze, żelazko jest najlepsze do prasowania prostych linii i wygładzania krawędzi ubrań, takich jak kołnierzyki czy mankiety, które wymagają ostrego wykończenia i dociśnięcia aby zachować dobry kształt. Parownica natomiast jest skuteczna w usuwaniu zgnieceń z delikatnych i wrażliwych tkanin, o nierównej strukturze, których nie da się rozłożyć na desce, takich jak plisy, falbanki czy koronkowe emblematy.

Po drugie, steamer jest szybszy w użyciu niż żelazko, ale jego efekt nie jest tak intensywny. Steamer generuje znacznie mniej pary, a więc może nie poradzić sobie z grubszymi tkaninami. Para rozstanie rozprowadzona jedynie po powierzchni, a nie wniknie w środek włókien. Konieczne będzie wygładzanie z dwóch stron lub przesuwanie steamerem po tkaninie większą ilość razy. Jednakże tu też trzeba uważać, aby nie przemoczyć całkowicie tkaniny.

Podsumowując, parownica może być dobrym dodatkiem do Twojego arsenału narzędzi prasujących, ale w niektórych przypadkach nie zastąpi ona tradycyjnego żelazka. Wybór zależy od rodzaju tkaniny i efektu, który chcesz uzyskać.