Szampon na łuszczycę – wybierz skuteczny produkt

Szampon na łuszczycę jest ważnym elementem pielęgnacji u osób dotkniętych tym schorzeniem. Łuszczyca skóry głowy jest powszechną i przewlekłą chorobą zapalną skóry o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się obecnością wykwitów pokrytych białą łuską. Przebieg choroby może być bardzo różny, od zmian w postaci jednego ogniska, do zajęcia skóry głowy, z możliwością rozprzestrzenienia się na czoło i kark. Choroba może rozwinąć się w każdym wieku, przy czym 75% przypadków dotyczy łuszczycy typu I, która pojawia się przed ukończeniem 30 roku życia, cechuje się cięższym przebiegiem oraz częstymi nawrotami. Właściwa pielęgnacja stanowi ważny element terapii i ma na celu załagodzenie objawów. Przeczytaj, co warto wiedzieć o szamponach na łuszczycę do stosowania w codziennej pielęgnacji.

Jak działają szampony na łuszczycę?

Skóra głowy jest najczęściej dotkniętym obszarem osób dotkniętych tym schorzeniem – łuszczyca skóry głowy dotyczy około 45-56% pacjentów. Szampon na łuszczycę jest nieodzownym elementem skutecznej pielęgnacji.

Dobry szampon na łuszczycę powinien działać kompleksowo – jego zadaniem jest nie tylko oczyszczenie skóry głowy i włosów, ale także minimalizowanie nieprzyjemnych objawów towarzyszących chorobie. Przy wyborze produktu warto zatem upewnić się, że jego formulacja oparta jest o łagodne środki myjące oraz zawiera substancje aktywne o działaniu złuszczającym, czynniki nawilżające i emolienty oraz związki o działaniu łagodzącym i przeciwbakteryjnym” - mówi Marcin Bielonko z verdelab.pl

Na liście składników najbardziej skutecznych szamponów na łuszczycę często występuje:

  • kwas salicylowy – o działaniu złuszczającym oraz właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybicznych i przeciwzapalnych (w kosmetykach naturalnych znajdzie się ekstrakt z wierzby białej, bogaty w związki kwasu salicylowego i wykazujący podobne działanie),
  • dziegieć – o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych i przeciwświądowych, zmiękcza warstwę rogową naskórka,
  • mocznik – o działaniu nawilżającym lub złuszczającym, w zależności od stężenia,
  • oleje – rycynowy, konopny, skwalan, pełniące funkcje emolientów i zabezpieczające skórę głowy przed wysuszeniem,
  • pantenol – działający łagodząco i przeciwzapalnie,
  • betaina, gliceryna – czynniki silnie nawilżający.

Jak wybrać najlepszy szampon na łuszczycę?

Skutecznych dermokosmetyków na łuszczycę skóry głowy najlepiej szukać w drogerii (również internetowej) lub aptece. Na szczęście szeroka gama skutecznych produktów jest łatwo dostępna bez recepty. Pierwszą rzeczą przy wyborze szamponu jest zapoznanie się ze składem produktu, aby wykluczyć możliwość wystąpienia alergii kontaktowej na któryś ze składników.

Warto ocenić, jakie substancje aktywne okazałyby się optymalne do zespołu występujących objawów (przy obfitej łusce postawić na kosmetyk o działaniu złuszczającym lub w przypadku ran na skórze głowy wybrać szampon wzbogacony o substancje przeciwbakteryjne), aż wreszcie dobrać stężenie składników szamponu na łuszczycę do stopnia nasilenia objawów i obszaru obejmującego zmiany.

Naturalna i skuteczna pielęgnacja skóry głowy z łuszczycą

W ofercie sklepu Verdelab znajduje się linia kosmetyków na łuszczycę Psorisel, dedykowana osobom ze zmianami łuszczycowymi skóry głowy. W skład linii wchodzi szampon, płyn i emulsja o dopełniającym się działaniu. Szampon na łuszczycę, opierający się na delikatnej substancji myjącej, jest wzbogacony m.in. o dziegieć, naturalne ekstrakty, niacynamid, pantenol oraz betainę, dzięki czemu działa kojąco, nawilżająco oraz przeciwbakteryjnie. Płyn do skóry głowy zawiera wysokie stężenie substancji aktywnych, takich jak kwas salicylowy o działaniu złuszczającym oraz kwas mlekowy wspierający odnowę skóry, kompleks olejów odpowiedzialnych za odbudowę bariery hydrolipidowej skóry głowy, oraz ekstrakty roślinne niwelujące podrażnienia. Z kolei emulsja stymuluje odbudowę skóry głowy poprzez działanie olejów bogatych w witaminy A, E i F, a także działa nawilżająco i natłuszczająco dzięki obecności skwalanu i masła shea.

Podsumowanie

Łuszczyca skóry głowy jest chorobą przewlekłą, na którą nie ma lekarstwa. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja skóry dedykowanymi kosmetykami na łuszczycę jest w stanie wspomóc leczenie i zminimalizować objawy choroby, podnosząc komfort życia oraz obniżyć stres związany ze zmianami w wyglądzie. Warto zatem poświęcić chwilę na zapoznanie się z dostępnymi produktami, tak aby wybrać zestaw produktów najbardziej odpowiadający wymaganiom skóry.